Slovensko – Považský Inovec (2): Beckov - Inovecká chata – Inovec – Panská Javorina – Kálnica
Slovensko – Považský Inovec (2): Beckov - Inovecká chata – Inovec – Panská Javorina – Kálnica (05/2023)
Na Inovci jsme byli na krátkém výletě na podzim v roce 2014, teď byla v plánu túra celou severní hřebenovkou Povážského Inovce. Toto zalesněné pohoří s typickými kovovými věžemi na nejvyšším vrcholu vidíme vždy, když jedeme na Slovensko přes Strání nebo Starý Hrozenkov. Je to od nás poměrně blízko a další výlet nás sem lákal, a pro změnu do jarní přírody. Vymyslet trasu nebylo úplně jednoduché, neděláme přechody se spaním venku, tak jsme to nakonec pojali jako dvoudenní víkendový výlet s přespáním na Inovecké chatě a s počátečním přejezdem autobusem z Kálnice do Beckova.
Pohoří Považský Inovec leží na Západním Slovensku a táhne se v délce cca 45 km přibližně ve směru sever - jih mezi městy Trenčín a Hlohovec. Průběh pohoří kopíruje tok nejdelší slovenské řeky Váh mezi těmito městy a jako osamocený prst vybíhá do Podunajské pahorkatiny. Považský Inovec se dělí na čtyři podcelky: Vysoký Inovec, Nízký Inovec, Krahulčie vrchy a Inovecké predhorie. Nejvyšším vrcholem pohoří je Inovec (1 042 m), dalšími pak Krželnica (968 m), Panská Javorina (943 m), Ostrý vrch/Vtáčí vŕštek (910 m) a Jakubová (906 m). Ostatní vrcholy mají nadmořskou výšku do 900 m. Pohoří tvoří krystalické horniny, hlavně svory a ruly, v některých částech pohoří se vyskytují lokality tvořené vápencem. Mapa oblasti na mapy.cz: Považský Inovec (mapy.cz/turisticka)
(Poznámka – Na Slovensku je ještě jeden Inovec, a to Pohronský Inovec, malé sopečné pohoří, které se nachází mezi Tríbečem a Štiavnickými vrchy a je součástí Slovenského středohoří. Nejvyšším bodem je Veľký Inovec 901 m n.m.)
Auto parkujeme v sobotu ráno v Kálnici u lyžařských svahů, mimo zimní sezónu slouží sjezdovky adrenalinovým cyklistům. K zastávce autobusu je to do vesnice cca 1 km, tj. jsme tam asi za čtvrt hodiny. V 9,20 hod. odjíždí autobus a v Beckově je v 9,30 hod. Nejprve jdeme na prohlídku hradu, který je otevřený od 9 hod.
Zřícenina hradu Beckov se vypíná na skalnatém bradle nad obcí Beckov. Prohlédnout si je možné horní i dolní část hradu individuálně nebo s průvodcem. Na prohlídce můžeme vidět pozůstatky paláců, hospodářských i obranných budov, hradní kaple a opevnění. Osídlení skaliska je potvrzeno už od 12. století, hrad zde byl vybudován již ve 13. století a v dalším období byl různě přestavován, dostavován a opevňován. V roce 1727 vypukl na již chátrajícím hradě požár, který zničil většinu budov a od té doby je hrad opuštěný.
Od hradu jdeme po zelené turistické značce směrem na východ, a to k našemu dnešnímu cíli, Inovecké chatě. Bude nás čekat cca 15 km s převýšením 800 m, kdy nejprve přejdeme Inovecké predhorie a následně vystoupáme až k chatě těsně pod Inovec. Z louky za Beckovem se otvírají nádherné pohledy zpět ke zřícenině. Projdeme alejí starých švestek v poli nad hradem, která je velmi fotogenická, a pokračujeme po polní cestě a následně jarně zeleným lesem přes Lašid, Zbojnícky vrch a Lazový vrch.
Z louky pod Lazovým vrchem se otevře krásný výhled na kopec Hradisko, vrchol Inovce, kus považskoinovského hřebene a na vesnici Selec, do které musíme sejít, a následně budeme už jen stoupat až k dnešnímu cíli. Zastavíme se i v Selecké krčmě, ale na nějaké jídlo tady můžeme zapomenout. Pak už kráčíme dál po zelené značce, nejprve rozkvetlou loukou, pak lesem, který se se stoupající nadmořskou výškou stává stále míň a míň zelený, kolem Hradiska a přírodní památky Selecké kamenné moře, až doputujeme na rozcestí Za Sokolou skalou.
Tady odbočíme z turistické značky, která vede dále na hřeben Považského Inovce, a pokračujeme po značené cyklotrase k Inovecké chatě nebo také Chatě na Inovci. Jsme na místě. Ubytování máme rezervováno přes booking. Dostaneme pokoj v samostatné budově, je tu moc příjemně a jsme tu asi úplně sami … přece jen není sezóna. V hlavní budově je restaurace s krásným interiérem a vynikajícím jídlem.
Mapa trasy 1. den: https://mapy.cz/s/fubudofoco
Ráno posnídáme a vyrážíme na dnešní oproti včerejšku delší trasu, ale zase převážně jdoucí z kopce. Nejprve je však nutné vystoupat na Inovec (1 042 m n.m.), nejvyšší vrchol Považského Inovce. Od chaty je tento cíl poměrně blízko, necelé 2 km, ale s převýšením cca 250 m. Na vrcholu Inovce se nachází kříž, ohniště a turistický přístřešek, jinak je toto místo kompletně pokryto lesem a kdyby by tu nebyla rozhledna, nebylo by nic vidět.
Ani jednu ze dvou stávajících telekomunikačních věží nebylo možné zpřístupnit veřejnosti, jedna se nachází v oploceném vojenském objektu a druhá je stožárem mobilního operátora. Naštěstí však tady v roce 2016 vybudovali úplně novou kovovou telekomunikační stavbu, na kterou, z iniciativy majitele Inovecké chaty, umožnili přístup a otevřeli tak pro veřejnost rozhledovou plošinu, kterou nazvali Helena. Vystoupat na ni můžete bez omezení po širokém ocelovém schodišti.
Z plošiny ve výšce 22 m nad terénem je již nad korunami stromů krásný kruhový výhled. Bohužel nemáme dobrou viditelnost a po ránu zvláště ne, protože je docela slušný opar, ale pokud vám to vyjde, tak uvidíte Strážovské vrchy, Velkou i Malou Fatru, Vtáčnik, Tríbeč, Bílé Karpaty, a města v okolních dolinách. U hodně dobré viditelnosti i vzdálenější hory. Při pohledu na Považský Inovec z dálky však pravděpodobně uvidíte stále jen dvě kovové věže, protože stavba s rozhlednou převyšuje stromy pouze o kousek, a tak nijak nevyčnívá.
Z Inovce pokračujeme po červeně značené hřebenovce, jejíž průběh je mírně klesající téměř po vrstevnici, protože nadmořská výška v této části pohoří neklesá pod 800 m. Trasa vede střídavě lesem a mýtinami, ze kterých jsou občasné výhledy. Lesy se v této části pohoří ještě úplně neprobudily, a tak jsou zatím bez olistění. Z místa nazvaného Palúch je pěkný výhled směrem k Bílým Karpatům a je z něj pěkně vidět také Selecké kamenné moře na Hradisku. Je tady jednoduchá lavička k posezení.
Přicházíme na Krželnicu, která je druhým nejvyšším vrcholem pohoří, a následuje Jakubová. Velmi pěkným místem je čtvrtý nejvyšší bod pohoří - Ostrý vrch, nazývaný taky Vtáčí vŕštek, ze kterého je přehledně vidět průběh hřebenovky dále na jih. Těsně pod tímto kopcem se nachází na odkryté hraně směrem na západ dvojitý kříž a posezení. Dřevěná tabule hlásá: Postoj pútnik načerpaj tu silu, keď pohľadom hladiš túto krásnu slovenskú krajinu. Dedina Kálnica pod tebou tu leží, v ktorej vznik myšlienky o svojbytnosti slovenského národa J.M.Hurbanovi prináleží. Nech tento slovenský kríž chráni i tvoje kroky nielen dnes, ale i po nasledovné roky. 2008
Z rozcestí Tri boky vede odbočka ke studánce a k turistické útulně Izba. U rozcestníku Pod Ostrým Vrchom budeme následně točit zpět k autu, ale nejdříve se ještě zajdeme podívat na rozhlednu Panská Javorina. Bylo by velkou chybou toto místo minout. Dřevěná rozhledna se nachází na Panské Javorině, třetím nejvyšším vrcholu Považského Inovce, v nadmořské výšce 943 m. Byla otevřena v roce 2010 a je 16 m vysoká.
Ranní opar nad krajinou se jakžtakž rozpustil, a tak je dost dobrá viditelnost, především krásně vidíme celý severní hřeben Považského Inovce s nejvyšším vrcholem Inovcem, který jsme prošli. Dál rozeznáváme Strážovské vrchy, Vtáčnik, Tríbeč, Malé Karpaty a Bílé Karpaty. Směrem na jih Podunajská pahorkatina přecházející do rozsáhlé Podunajské nížiny. V dolinách jsou vidět některá slovenská města. A přestože tady nahoře ještě ani nejsou olistěné stromy, dole v údolí už kvete řepka.
Z Panské Javoriny se vrátíme zpět na rozcestí Pod Ostrým Vrchom a odtud půjdeme už jen po modré turistické značce zpět k autu, které jsme nechali přes noc u lyžařského areálu Kálnica. Boční hřeben přes Ivanov vŕštek, Polámaný vrch a Hraničný vrch je pěkná trasa převážně v listnatém lese. Z jednoho místa je pěkný výhled zpět na Ostrý vrch (Vtáčí vŕštek) a z dalšího zase na druhou stranu v dálce se zříceninou hradu Tematín. Stará úvozová cesta, která je nyní už jen pěší stezkou, je ještě zasypána podzimním listím a odpolední slunce ji dělá pruhovanou stíny okolních stromů. Fotogenické místo.
Když vyjdeme z lesa a máme před sebou poslední 1,5 km, z luk nad Kalnickou dolinou se otvírají poslední krásné pohledy na hřeben Považského Inovce. Byl to moc pěkný víkend strávený v jarní přírodě Slovenska. Dnešní trasa byla dlouhá 21,5 km s celkovým převýšením 615 m a s celkovým klesáním 1 148 m.
Mapa trasy 2. den: https://mapy.cz/s/ganadumuru
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z hor Západního Slovenska:
- Slovensko - Považský Inovec (1): Inovecká chata - Inovec - Rafajova kóta a zpět
- Slovensko - Strážovské vrchy (1): Strážov
- Slovensko - Strážovské vrchy (2): Vápeč
- Slovensko - Súlovské vrchy (1): Súlovské skaly
- Slovensko – Súľovské vrchy (2): Veľký Manín, Manínska tiesňava
- Slovensko - Biele Karpaty: Vršatské bradlá
- Slovensko - Javorníky: Hřeben Čerenka - Hričovec