Sněžné jámy (Śnieźne Kotły) – ledovcové kary
Turistické cíle • Příroda • Propast
Sněžné jámy jsou nejpozoruhodnějšími a nejlépe vytvarovanými ledovcovými kary v celých Krkonoších. Velká Sněžná jáma (Wielki Kocioł Snieźny) i Malá Sněžná jáma (Mały Kocioł Snieźny) se nacházejí už na polské straně Krkonoš (Karkonosz) doslova pár desítek metrů za česko-polskou hranicí. Ledovec se „zakousnul“ do severního svahu hlavního hřebene mezi horami Violík (Łabski Szczyt) (1.472 m n.m.) a Vysoké kolo (Wielki Szyszak) (1.509 m n.m.). Jámy jsou rozdělené úzkým skalním hřbetem Grzędą. Horní hrana Sněžných jam je v nadmořské výšce okolo 1.490 m. Svislé skalní stěny jsou vysoké (hluboké) až 200 metrů. Pohled dolů z několika zabezpečených vyhlídek je uchvacující. Velká sněžná jáma (to je ta východní) je 800 m dlouhá a 600 m široká. Na jejím dně jsou vidět dvě malá jezírka.
Obě Sněžné Jámy společně tvoří přísně chráněnou přírodní rezervaci o celkové rozloze 127 hektarů. Jsou vzácným místem s nejbohatším výskytem horské flóry nejen v Krkonoších, ale i v celých Sudetech.
Sněžné jámy lze obdivovat i zespodu při procházení po zeleně značené turistické stezce vedoucí kolem jezírek. Jen je potřeba mít na paměti, že stezka je poměrně náročná díky překonávání větších kamenů a hlavně v zimě je uzavřená!
Pod svislými skalními útesy se na dně karů udržuje do pozdního léta sníh. Rekordní dobu se zde sníh držel v roce 1970, a to až do 2. září.
Nad Sněžnými jámami v místě začátku úzkého dělícího hřbetu Grzędą, stojí výrazná dominanta hlavního hřebenu vysílací stanice RTV. Před ní se nachází malý skalní útvar známý pod jménem Krakonošova kazatelna (Czarcia Ambona).
K horní hraně Sněžných jam přijdete po červeně značené Cestě česko-polského přátelství od východu či západu. Vystoupáte k ní také po žluté turistické značce od Labské boudy nebo z druhé strany rovněž po žluté značce od chaty Pod Łabskim Szczytem.