Sobotín – mýtní stanice
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Nenápadný malý domeček - dnes již krásně zrekonstruovaný – míjeli všichni dlouhá desetiletí bez povšimnutí. Snad jen v době poválečné, kdy v něm bývala trafika, k němu mířili pravidelně mnozí místní i pár přespolních. Až v roce 2011 se tento objekt představil široké veřejnosti jako zcela unikátní stavba z roku 1864. Jedná se totiž o možná poslední dochovanou původní mýtní stanici v celé České republice. Najdeme ji při silnici č. 11, spojující dvě brány Jeseníků, tedy města Šumperk a Bruntál, v těsné blízkosti mostu přes řeku Mertu a - v nedávné době médii nechvalně proslavené - Diakonie ČCE. A protože jsme na Turistice, tak si hned na úvod prozradíme, že hodně blízko této památky prochází modrá, zelená i žlutá TZ.
Sobotínská mýtní stanice byla postavena u silnice, kterou vybudovali bratři Kleinové v letech 1839 až 1842 a která se v minulosti nazývala Šumperská i Jablonská. Součástí této silnice se okamžitě stalo také sedm silničních mýt a pět mýt mostních. Ta „naše“ mezi nimi tehdy ještě chyběla … a žádná z těchto mýtnic se do dnešních dnů nedochovala. Předpokládá se přitom, že v té době měli zřejmě majitelé Sobotínských železáren – tedy bratři Kleinové – od státu pronajato právo na vybírání mýta na silnici mezi Rýmařovem a Šumperkem. S tím byla také spojena povinnost spravovat a udržovat cestu i s mosty. A tak vznikl domek výběrčího mýta, který je v seznamu moravských mýtních stanic z roku 1889 uváděn jako mostní mýto v Sobotíně.
Po skončení několikaletého fungování trafiky, která se sem nastěhovala v roce 1945 nebo 1946, už tento objekt pouze chátral. Až nedávno se na něj vrhly rukou společnou a nerozdílnou Muzeum silnic ve Vikýřovicích s firmou SART – stavby, Správou silnic Olomouckého kraje i Střediskem údržby silnic v Šumperku a ojedinělou stavbu, dokumentující bohatou silniční historii našeho regionu, zachránily. Unikátní je i použitá střešní krytina, kterou jsou v tomto případě litinové tašky.
Zrekonstruovaná sobotínská mýtnice byla – v rámci oslav 140. výročí železniční trati Zábřeh – Sobotín – představena v září roku 2011 veřejnosti a současně byla předána Olomouckému kraji. Vikýřovické Muzeum silnic, které má mýtnici ve své správě, by tento objekt mělo využívat k různým příležitostným akcím. A na závěr ještě jedna historická zajímavost: mýto se údajně platilo již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem, na našem území prokazatelně od 13. století. Právo k výběru měl však pouze panovník, který tuto výsadu pronajímal nebo mohl věnovat jako výsadu šlechtě (koneckonců nejeden z rodu Kleinů byl povýšen mezi „modrou krev“) nebo městům. A za nezaplacení mýtného mohl být nezbedníkovi zkonfiskován celý náklad a dotyčný končil i za mřížemi. K úplnému zrušení mýtného došlo na našich silnicích v roce 1902.
Frantu a podobně postižené nadšence – myšleno jen v dobrém – jistě potěší fakt, že si hned za mýtní stanicí mohou kladívkem zaťukat na něco, co velice silně připomíná větší kus kamene.