Loading...
Socha svatého Františka z Assisi a vlka z Gubbia se nachází v parku před klášterem - mateřincem Školských sester v pražských Střešovičkách, necelých sto metrů od Patočkovy ulice. Socha je dostupná také po pěší cestě ze zastávky Na Petynce kolem rybníka Kuklík a usedlosti Malovanka.
Dílo, jehož autorem je sochař Vladimír Matoušek, nestojí v parku dlouho. Instalováno bylo v roce 2016, následně požehnáno 4. října téhož roku na slavnosti svatého Františka z Assisi. Socha ze světlého pískovce stojí na betonové desce čtvercového půdorysu.
Socha připomíná legendu ze začátku 13. století, podle které svatý František osvobodil město Gubbio od nebezpečného vlka. Ve středověkém umbrijském městě Gubbio se lidé báli vycházet ven ze svých domovů, neboť v něm řádil velký vlk požírající zvířata i lidi. Místní nemohli vlka ulovit, nepomohly jim ani modlitby k Bohu.
Tou dobou krajem procházeli dva mniši, jedním z nich byl František. Po příchodu do Gubbia se mniši dověděli o krvelačném vlku a nebezpečí, které jim hrozí při putování krajem. Mniši chtěli lidem pomoci, vydali se proto k předpokládanému místu vlčího doupěte. Vedlo je k němu vlčí vytí.
Při setkání s vlkem František zachoval rozvahu. Pomalu k němu přistupoval. Vlk zmatený mnichovým klidem na něj nezaútočil. František udělal před sebou rukou kříž a pravil: „Bratře vlku, neposloucháš svého pána, když bez jeho svolení zabíjíš ty, které on stvořil. Ve jménu Krista ti přikazuji, abys už nikdy neublížil ani mně, ani nikomu jinému!“ Poté vlk pokorně svěsil hlavu a vydal se s mnichy do města. František všechny ujistil, že od této chvíle vlk již nikomu neublíží, jen bude potřeba mu obstarávat potravu. Obyvatelům Gubbia se ulevilo, dál žili beze strachu. Po dvou letech poklidného společného žití vlk zemřel starobou. Lidem bylo vlka líto, připomínal jim ctnost a svatost Františka.
Nekrácený příběh svatého Františka z Assisi a vlka z Gubbia si můžete přečíst na internetu, například na http://www.sestry-osf.cz/frantisek_a_vlk.htm.
Svatý František z Assisi, též svatý František Serafinský (1182 – 1226), byl mnichem, zakladatelem řádu františkánů a mystik. Bazilika nad jeho hrobem v Assisi a nedaleká kaple Porcinkule patří k nejnavštěvovanějším poutním místům na Apeninském poloostrově. Svatý František z Assisi je patronem Itálie, ekologie a vlčat (nejmladších skautů).
Brněnský sochař Vladimír Matoušek (*1956) se po studiích zabýval restaurováním gotických a barokních soch. Od roku 1980 se věnuje vlastní tvorbě převážně s náboženskou tématikou. Svá díla vystavuje doma i v zahraničí. Více na http://www.vladimirmatousek.net/cs/.