Sochy Alexandera Jelínka v Tasově
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Český barokní sochař Alexander Jelínek (1704-1743) z Kosmonos pracoval pro držitele budišovského panství Paary i v nedalekém Tasově. Zúčastnil se zde výzdoby tehdy obnovovaného farního kostela sv. Petra a Pavla, pro nějž vytesal dvojici monumentálních, výrazně nadživotních vápencových skulptur zmíněných apoštolů. Sochy jsou dodnes z daleka viditelnou dominantou vysoké kostelní věže, dostavěné roku 1729; osazeny byly o rok později.
Při obnově tasovského kostela došlo také k rozšíření zdejšího hřbitova. Jelínek dodal zřejmě ještě v témže roce 1730 na pilíře hřbitovní brány čtveřici sošek andílků se symboly víry (kříž, kalich...). V současné době jsou na svém místě bohužel již pouze tři z těchto postaviček, čtvrtá byla odcizena před 10 lety.
Nad vchodem do tasovského kostela je pak osazena ještě dvojice kamenných erbů, jež měly být zhotoveny v Jelínkově dílně v roce 1733. Jedná se samozřejmě o erby manželů Paarových, levý – s Řádem Zlatého rouna – patří hraběti, pravý hraběnce, rozené Valdštejnové.
A posledním Jelínkovým dochovaným tasovským dílem je drobná skulptura sv. Jana Nepomuckého v parčíku na náměstí. Pochází přibližně ze stejné doby jako ostatní zmiňované sochy a představuje jednu z variací velmi oblíbeného jelínkovského typu, s nímž často pracoval nejen sám Alexander, ale také jeho čeští příbuzní v rodinné kosmonoské dílně.
Více např.:
Vladimír Němeček-Alois Plichta-Adolf Rossi, Za uměním Vysočiny. Baroko na Budišovsku a Tasovsku