Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. V Karlových Varech máme v současnosti dvě takové sochy.
První z nich je barokní Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728. Vytvořil ji pro nás již dnes neznámý umělec z pískovce. Zajímavé je však to, že se původně nacházela na jiném místě. Zdobila totiž Jánský most přes říčku
Teplou v lázeňském centru Karlových Varů. V roce 1844 byla však prováděna rekonstrukce mostu a proto byla socha přestěhována pod Jánskou skálu. To však nebylo poslední stěhování. Roku 1902 začali budovat novou budovu pošty (dnes hlavní pošta) a tak „odešla“ Socha sv. Jana Nepomuckého o kousek dál. U Školní lávky, nedaleko Alžbětiných lázní (Lázně V), na levém nábřeží řeky
Teplé ji můžeme najít i dnes.
Plastika by měla být v životní velikosti a představuje Jana z Pomuku jako kněze se zdviženou pravou rukou. V levé ruce drží sejmutý biret. Obličej má odvrácen směrem k nebi a nad jeho hlavou je umístěno pět hvězd. Socha je umístěna na hranolovém podstavci.
Druhá Socha sv. Jana Nepomuckého je také barokní a též mi není znám její autor. Postavena byla roku 1746 na trojbokém podstavci u jihozápadní stěny kostela sv. Máří Magdalény z dědictví karlovarského lékaře dr. Franze Bachmanna. Důvodem stavby byla upomínka na průtrž mračen a následné povodně dne 21. května 1746. Pískovcová plastika včetně soklu dosahuje výšky 4,2 metru. Umístění této sochy by mohlo svádět k domněnce, že světec zemřel na souši a nikoliv svržením do řeky. Kostel sv. Máří Magdalény na jeho počest postaven nebyl a vlastně ani ta řeka není daleko.
Podstavec pod sochou stojí na dvou kamenných stupních, které jsou částečně zapuštěných do okolního terénu a komunikace. Na přední straně soklu je v ozdobném plastickém orámování nápis v latině přibližně v tomto znění (některé části jsou již špatně čitelné: „POSTHUMA PIETAS VENERATIONI UNDAS BOEMIAE ILLVSTRANTIS TERRASLACHRIMIS POENITENTIAERICANTIS COELOS COLLUSTRANTIS DIVI IOANNIS NEPOMUCENI A FRANCISCO BACHMAN DOCTORE IN/A PRAGENS UNIVERSITATE INTRA ANNOS SALUTIFERARUM UNDARUM PRACTICO DESTINATA“
Na boční straně je další zajímavý latinský nápis, tentokrát s chronogramem: „PER Haeredes ejus intra Annum Luctus Erecte sVperato ab affLVXV VnDarVMhIsLoCIs IngentI nVbIfragIo Die 21 May“ Obecně je chronogram nápis (latinský), v němž všechna písmena, která mohou být římskými číslicemi, dávají dohromady číselný součet, jež se rovná datumu vztahujícímu se k osobě či události zmiňované v nápise. Příslušná písmena jsou většinou graficky nebo barevně zvýrazněna.
Sv. Jan z Pomuka je zde vyobrazen jako kněz s biretem na hlavě. V levé ruce má kříž s ukřižovaným Kristem. U nohou sochy sv. Jana Nepomuckého leží dvě putti (množné číslo od putto = nahé děťátko, které připomíná andílka, ale je bez křídel). Po jeho levém boku stojí další putto, které drží v rukou oválný medailon s reliéfem Panny Marie.
*
Další místa spojená se jménem tohoto světce, která jsem v okolí navštívil:
- kaple sv. Jana Nepomuckého nad Žluticemi:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-jana-nepomuckeho-nad-mestem-zlutice
- socha v Nejdku:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-namesti-karla-iv-v-nejdku-u-karlovych-varu
- socha v Andělské Hoře:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-andelska-hora-u-karlovych-varu
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Poslední aktualizace: 9.3.2023
Nadmořská výška:
380 metrů nad mořem
Sochy sv. Jana Nepomuckého v Karlových Varech na mapě
Kvalita příspěvku:
5
turistů zde bylo a hodnotilo
4,80
Diskuse a komentáře k Sochy sv. Jana Nepomuckého v Karlových Varech
Velmi dobře napsaný článek, který nám čtivou formou připomene a rozšíří vědomosti, které jsme kdysi…