Loading...

Stádlec – Sv. Florián

Turistické cíle Socha

Ve starověkých státech na to měli obyvatelé s ochranou svých sídel povětšinou nějakého místního boha (nebo si ho vymysleli). Když však zavládl monoteismus, najednou se ochrany nedostávalo, nicméně církevní hodnostáři si přeci jen uvědomovali, že nechat všechno na jednou Pánubohu je přeci jen moc (ačkoliv podle jednoho dogmatu jsou vlastně tři, ale to už je celkem tvrdá schizofrenie). Snad i proto postupně nebesa zaplnili i různí andělé a svatí, které mají také přidělený svůj resort.

K ochraně obydlí a obcí je tak často přivoláván sv. Florián. Protože bývá zpodobňován jako římský zbrojnoš, patří už k poměrně zasloužilým (věkově) svatým. Však také žil v l. 250–304. Byl to skutečně příslušník římských legií, žil v tehdejším Lauriacumu, dnes Lorchu poblíž soutoku Ensu a Dunaje, tedy v dnešním Rakousku. V letech 303–304 probíhalo jedno z posledních velkých pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána. Sám Florián ač pod určitou ochranou (jakožto římský občan) pomáhal pronásledovaným. Jenže sám byl zatčen a mučen. Krista však nezapřel, popraven byl utopením ve vodách Ensu. Pochován poblíž Lince v dnešním Sankt Florianu. Bývá označován za patrona hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů nebo pekařů. Nejčastěji ho můžeme potkat jako římského vojáka s vědrem nebo džbánem, nebo přímo už jako hasí oheň na nějaké stavení.

Foto: Bobkart

Že je často k vidění i u nás, není divu, do Rakous to nemáme daleko a společné skoro 400 leté soustátí na tom má také svůj podíl.

Pěknou sochu sv. Floriána můžeme potkat na náměstí v jihočeském Stádleci. Světec je umístěn na hranolovém trojdílném podstavci. Spodní část je ze žuly ozdobená obdélníkem s se zkosenými rohy. Střední část sloupu je z pískovce s ozdobou motivu čabraky na čelní straně a obdélníky po stranách. Po stranách ornamentální zdobení.

Svatý Florián je vysoký cca 110 cm. Postava je mírně pootočená s předsunutou levou nohou, bolestná tvář hledí mírně vzhůru. V pravé ruce drží korouhev, v levé vědro z kterého vylévá vodu.

Originální dílo je datováno kolem roku 1740, autor není znám, ale šlo o nějakého místního umělce. V současnosti je ale k vidnění kopie původního díla, které bylo již značně poškozené.

Poslední aktualizace: 2.9.2020
Nadmořská výška:
449 metrů nad mořem
Stádlec – Sv. Florián na mapě
Autor: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Stádlec – Sv. Florián

Stádlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Stádlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Stádlec je malý jihočeský městys, jehož centrum zdobí mj. socha sv. Jana…
0.3km
více »
Stádlec
Stádlec
Tipy na výlet
Auto jsme zaparkovali na náměstí v městysi Stádlec. Je vedro k pa…
0.3km
více »
Stádlec
Stádlec
Zámek
Renesanční zámek se nachází ve vsi Stádlec na Táborsku v Jihočeském kraji.…
0.3km
více »
Stádlec
Stádlec
Vesnice
Obec Stádlec se rozkládá při toku řeky Lužnice 14 km jihozápadně od…
0.5km
více »
Most u Stádlece
Most u Stádlece
Most
Zajímavá technická památka v empírovém stylu přemosťuje řeku Lužnici…
1.8km
více »
Řetězový most ve Stádleci
Řetězový most ve Stádleci
Most
Řetězový most v Stádleci   Řetězový most na řece Lužnici pod obcí…
1.8km
více »
Stádlecký řetězový most.
Stádlecký řetězový most.
Most
Stádlecký řetězový most na Lužnici je 157 metrů dlouhý …
1.8km
více »
Stádlecký most
Stádlecký most
Most
Poslední dochovaný řetězový most v České republice z roku 1847 - 1848. Most v empírovém stylu postavil stavitel Vojtěch Lanna z…
1.8km
více »
Opařany
Opařany
Vesnice
Městečko Opařany leží asi 15 km západně od Tábora ve stejnojmenném…
2.4km
více »
Věž Kotnov
Věž Kotnov
Rozhledna
Kotnovská věž a sousedící Bechyňská brána tvoří společně jednu z dominant…
3.6km
více »
zavřít reklamu