Už jste to někdy slyšeli? Víte co to znamená? Je to místní nejzajímavější geologická zvláštnost. Koule jsou tvořeny pískovcem, mají průměr nejčastěji od 2 do 15 cm a mohou být velké až v průměru 25 cm. Vznikaly přeměnou sypkých usazenin v pevné horniny v písčitých sedimentech pánví často společně s hematickými železivci. Pevný drsný povrch tvoří silná kůra z křemitého
Písku pevně stmeleného zemitým hematitem. Uvnitř je jemný žlutý
Písek, jíl a nebo jsou duté.
Nálezy na polích a po orbě nebo po dešti a v lesích po těžbě nejsou ani v dnešní době vzácností. Najdete je v okolí Bechyně a to nejčastěji u Sudoměřic u Bechyně, v pískovně v lese nazývaném Borečný mezi Haškovcovou Lhotou a Ratajemi a také v lese na místě, které se nazývá Poušť u Radětic. K lesu Borečný dojdeme procházkou pěšky z našeho ubytování U Šibalů nebo dojedeme autem po komunikaci II/122 až k lesu Borečný, odstavíme auto a půjdeme pěšky lesem nebo po poli. Přeji nám hodně štěstí.
A ještě něco odbornějšího na závěr:
Pouštní krusty (durikrusty) se rozlišují podle složení: saltkrusty (zpevněné solí), gypkrusty (sádrovcem nebo anhydritem) a kalkrusty jsou nejčastěji zpevněné CaCO3. V aridním klimatu vznikají hlavně saltkrusty, ostatní v teplém semiaridním. V teplém humidním klimatu vznikají ferikrusty, alkrusty, silkrusty a v mírně humidním zvětrávané Fe kůry (křemže), železivce a speciální odrůdy železivců jsou tzv. bechyňské koule.
Bechyňské koule byly součástí sbírek Městského Muzea v Bechyni, kde jsme si je mohli prohlédnout.