Stará Hrada v Českém ráji
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrádek
Vydáte-li se v přírodní rezervaci Příhrazské skály po červené turistické značce z Příhraz směrem na Drábské světničky, přijdete přibližně po jednom kilometru k pískovcovému masivu s několika železnými žebříky. Po nich vystoupíte na táhlý skalní pás, na kterém kdysi stával skalní hrádek Stará Hrada. Podle úlomků nalezené keramiky archeologové odvozují, že vznikl ve 13. až 14. století. Dnes zde žádný středověký hrad ani jeho ruiny nenajdete. Existenci hrádku připomínají už jen terénní pozůstatky.
Protože se nedochovaly žádné písemnosti, neznáme původní název hrádku, ani jeho majitele. Používá se pojmenování Stará Hrada. V turistické mapě se můžete setkat i s názvem Staré Hrady, což je poměrně matoucí vzhledem k nedalekému stejnojmennému hradu a zámku na Jičínsku.
Stará Hrada společně s nedalekými Drábskými světničkami, Hradou, Klamornou, Valečovem a Hynštou jsou ukázkou využití skalnatého terénu jako výhodného strategického místa.
Hrádek Stará Hrada stál na několika pískovcových skalách propojených zřejmě můstky a žebříky. Severní a jižní stěny skal jsou kolmé nebo velice strmé, obtížně dobyvatelné. Hrádek byl přístupný pouze úzkou cestou od západu.
Z temen pískovcových věží jsou pěkné výhledy do kraje. Na východě je rozpoznatelná silueta Trosek. Od severozápadu po severovýchod se táhne obec Žďár, zrcadlí rybník Žabakor a na úpatí Kozlova (381 m n. m.) upoutá pozornost gotický farní kostel ve Všeni. Příznivci zlatavého moku jistě nepřehlédnou severně za Žabakorem vyhlášený svijanský pivovar. Za dobré viditelnosti spatříte i Ještěd. V jižním směru se přes údolí otevírá pohled na Příhrazské skály.
Zeměpisná poloha hrádku Stará Hrada: N 50° 31' 53.0" E 15° 03' 53.3.