Staré Blansko
Turistické cíle • Městská část
Staré Blansko je původním sídlem na území města Blanska a tvoří jeho nejstarší část. Při archeologickém výzkumu u zdejšího kostela sv. Martina byly v roce 2017 nalezeny střepy keramiky datované do první poloviny 11. století. V písemným pramenech je ves poprvé připomínána v roce 1141 v Letopise Kanovníka Vyšehradského, jenž do roku 1136 datoval spor o právo vystavění kostela v Blansku, který probíhal mezi olomouckým biskupem a brněnským údělným knížetem. Vesnice, nacházející se na západním, tedy pravém břehu řeky Svitavy, následně připadla olomouckému biskupství.
Pravděpodobně na přelomu 12. a 13. století byl coby centrum biskupského lenního statku postaven na protějším břehu řeky blanenský hrad. Už před rokem 1277 vzniklo pod hradem městečko Nové Blansko. Původní vesnice získala jméno Staré Blansko a vyvíjela se samostatně. Ke sloučení Starého a Nového Blanska došlo v 16. století.
Jádro vsi, které tvoří ulice Komenského, Zdíkova a okolí kostela sv. Martina, si uchovalo vesnický charakter. Ve 20. století proběhla kolem vesnice výstavba několika nových ulic s rodinnými domy. Od Nového Blanska je Staré Blansko odděleno řekou Svitavou a železnicí, která vede podél řeky. Na trati zde později vznikla pod kostelem železniční zastávka Blansko-město.
Na konci roku 2022 byl železniční přejezd u zastávky Blansko-město zrušen a nahrazen podchodem. Silniční spojení se zbytkem města zajistila nová pozemní komunikace v jižní části, v oblasti průmyslových areálů, vedoucí z ulice Brněnské po dominantním mostě přes železniční trať a řeku na křižovatku s ulicí Svitavskou. K jejímu slavnostnímu otevření za účasti ministra dopravy došlo 21. dubna 2023.
V příkré pralesovité části nad Starým Blanskem bylo vyhlášeno bezzásahové území, kde tato část lesa byla ponechána bez zásahu lesníků dalšímu přirozenému vývoji.
Z horní části uliček Starého Blanska, sadů a lučnatých strání nad ním se naskýtají jedinečné pohledy jak na Staré Blansko, tak hlavně pak na centrální část tohoto významného okresního města, které je považováno za vstupní bránu do Moravského krasu. Starým Blanskem prochází červeně, modře a zeleně značená turistická trasa. Všechny směřují od železniční zastávky Blansko-město do rozlehlých hořických lesů zvedající se nad městem. Kolem Starého Blanska byla navržena i tříkilometrová vycházková trasa.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/C1, GOL 1:25 000 Moravský kras