Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Starobylé a malebné městečkoÚštěk.
Jistě mě dáte každý za pravdu kdo jste toto městečko navštívili že je kouzelné. Je maličké, má 1.500 obyvatel,ale když jsem tu byla,myslela jsem že jich tu žije daleko více.Ale to se to tu hemžilo turisty.Jak taky ne,když je tu tolik památek a tolik pěkných věcí,které stojí za to vidět.
Úštěk dostal statut města v r.1361.Střed města se označovalo místo okolo kostela sv.Petra a Pavla,ale dříve tu tento kostel ještě nestál,ale byl tu Evangelický kostel sv.Michala se hřbitovem a s dřevěnými domy okolo něj.
Město Úštěk získali páni Berkové z Dubé a ti pokračovali v dalším budování města.Postavilo se opevnění, začal se budovat hrad, jehož torzo stojí dodnes nedaleko za budovou Děkanství z druhé strany. Postavily se dvě brány,německá a česká. R.1426 prodali páni z Dubé město husitskému hejtmanu Václavu Cardovi z Petrovic.Ten měl neustálé potyčky,které dospěly k válkám s Vartenberky, Házmburky a Smiřickými.V jedné takové válce byl zajat a po propuštění se snažil město Úštěk, které bylo zničeno Vartenberkovými vojsky znovu obnovit. Nechal vystavit opevnění,zpevnil městské brány a vybudoval po obou stranách města hradby s mohutnými věžemi.Tím se začlenil hrad do města,což bylo neobvyklé. Měšťany také zbavil roboty.
V r.1475 získali toto panství sňatkem Sezimové z Ústí.Ti zpevnili a opravili poškozené české a německé brány a zasadili do nich desky s českým nápisem.Ty se zachovaly dodnes a jsou důkazem že tu byla úřední řeč čeština.Za vlády Sezimů se město rozrůstalo, mělo pivovar, 3 rybníky a bylo zde 179 domů.Jeho velikost se přirovnávala tehdy k Mělníku nebo k Ústí n.Labem.
V r.1622 bylo Úštěcké panství zkonfiskováno, část získali jezuité a část Jan hrabě Merode,který ale svůj podíl prodal jezuitům.Jezuité sídlili na úštěckém hradě,později se přestěhovali do nového sídla Liběšice.Hrad byl pak využíván jako administrativní budova. Jezuiti zrušili hřbitov okolo kostela sv.Michala a v r.1722 nechali postavit faru,která je pravděpodobně dílem stavitele Octavia Broggia. R.1764 se zboural kostel sv.Michala a začal se stavět nový kostel sv.Petra a Pavla. Dne 8.11.1767 byl kostel vysvěcen.
V době,kdy panství patřilo jezuitům se tu rozmohlo pěstování chmele,což zejména pomohlo k věhlasu a rozvoji města. Docházelo k rozvoji řemesel a zakládaly se cechy.Začala se pěstovat i vinná réva.
V r.1765 byl ve městě velký požár, kterému podlehla většina domů na severní straně náměstí a také některé domy na jihovýchodní straně náměstí.Jejich obnovou začala proměna města do dnešní podoby.
V r.1773 majetek,který patřil jezuitům zkonfiskoval stát, správou jeho majetku byl pověřen Náboženský fond a později spravovali majetek úředníci Královského studijního fondu. Jelikož bylo omezení robotních povinností, tak byl zase nedostatek pracovní sil,tak se začal majetek znovu rozprodávat a vznikaly nové osady.V r.1779 zakoupili hrad měšťané, a ten byl upraven na sladovnu. A tak se městečko začalo pomalu měnit.
V 19.století měl Úštěk vlastní samosprávu hospodářskou,vnitřní a soudní.To mělo příznivý vliv na jeho rozkvět. Začaly vznikat první továrničky, město mělo vlastní školu,radnici, robotní tvrz,dům na stříkačku,Pikartskou věž, německou bránu a špitál.Lékárna, která tu funguje dnes, byla již postavena v r.1803.
V r.1838 odkoupil panství s Úštěkem kníže Ferdinand z Lobkovic, vévoda Roudnický. Jeho koupí se nic nezměnilo,ale r.1849 ovlivnil charakter města. V r.1849 byl v Úštěku zřízen okresní soud a berní úřad.Úštěk byl soudním okresem až do r.1953.Jmenování města soudním okresem přineslo Úštěku značný přínos.V oblasti obchodu s chmelem získal obzvlášť Úštěk významné postavení nejen na domácím ale i na zahraničním trhu. „Červeňák“,který se pěstoval v Úštěku obdržel mnoho mezinárodních vyznamenání.Proto byla zřízena v Úštěku známkovna chmele a chmel se dodával pod značkou Úštěcký chmel.Toto mělo všechno značný vliv spolu s pěstováním ovoce na rozvoj města. Postavila se řada nových budov na balení,úpravu a skladování chmele.(Od chmele je také odvozen název rekreačního jezera Chmelař)Také byla postavena nová škola.Tím,že obchodovalo město s chmelem si zachovalo i svůj význam, v minulém století.
Po skončení 2.světové války bydleli v Úštěku převážně němečtí obyvatelé.Většina Čechů se přestěhovala do vnitrozemí.Vedle křesťanů tu žila i malá židovská obec.Její velikost byla přísně regulována. Žilo tu v jedné uličce 8 rodin v 7 - 8 židovských domech. Část těchto rodin před 2.světovou válkou utekla a zbylá část byla odvezena do Terezína a jiných koncentračních táborů.Movitější židé přečkali válku v zahraničí. Na jejich památku tu je malá synagoga a také židovský hřbitov za městem, který čeká na opravu.
V r.1945 v červnu byl zahájen odsun německých občanů do Německa.Jejich místa zaujaly české a slovenské rodiny.
A tak se pomalu město Úštěk připodobnilo k jiným českým městům.Byla jsem tu již kdysi několikrát,ale teď po dlouhé době jsem nemohla věřit svým očím,jaké se městečko dočkalo změny.Nejen jeho památky které jsou udržované a zvou diváky ke své prohlídce,ale i domy které hýří barevnými omítkami,všude čisto,spousta nabídek,které lahodí oku,jak k polechtání jazýčku něco dobrého si zakousnout nebo i vypít, anebo si upokojit dušičku a koupit si něco na památku z tohoto nádherného pohádkově krásného městečka. Obojí si můžete splnit.Je tu spousta obchůdků na Takové malé městečko až příliš a tak máte možnost vybírat a vybírat….a také se prodírat a prohlížet jeho pamětihodnosti,kterých je opravdu mnoho.
Jsou tu Ptačí domky, Židovská synagoga, u Synagogy muzeum pohlednic, dům Gotická dvojčata, dále dům,kde židé měli kanceláře, Budova Chmelařství, za městem asi 2 km Židovský hřbitov, pak obráceným směrem k náměstí a na náměstí štítové domy,česká brána, je tu muzeum čertů,i hospůdka " U čerta" a u ní čert v plné parádě.....kostel sv.Petra a Pavla,od něj je krásně vidět vrch Ostré, na němž je Kalvárie, za kostelem je šatlava – to je pro děti ráj, jsou tu Trosky hradu, za ním Pikartská věž,zkrátka je toho dost a dost,co by si člověk neměl nechat ujít,pakliže navštíví město Úštěk. A taky nakonec i Jezero Chmelař, kde může krásně relaxovat a rekreovat se a to nejeden den.
Navštivte městečko Úštěk, nebudete litovat!