Loading...
Štědrákova Lhota je dnes spíše rekreační osadou, přesto však v období koncem 2. světové války měla kolem 400 obyvatel. Vylidňování obce vlastně začalo brzy po roce 1946, tedy po odsunu německého obyvatelstva z pohraničí. Je vlastně paradox, že ač je „Štědračka“ položena v horském údolí Hanušovické vrchoviny (pod masivem Boudy) šlo z velké části o českou vesnici. Přitom vlastně nedaleko probíhala jazyková hranice (zhruba kolem Bohdíkova), povětšinou platilo, že níže položené vesnice kolem Moravy už mluvily česky, ty vyšší německy.
Na převládající český živel nenápadně poukazuje i pomník padlých 1. světové války. Najdeme ho u budovy bývalé školy, dnes penzionu Lesanka. Pomník je tvořen kamenným blokem ve tvaru obelisku s postranními křídly. Pomník zdobí zlacený kruh vavřínu, kamenné nádoby s „věčným“ plamenem a lišta s ornamenty.
Dílo zakoupili místní občané od Josefa Spielvogela z Dolní Lipové. Pomník stál tehdejších 3460 Kčs. Pozoruhodný je fakt, že šlo o iniciativu samotných obyvatel, bez přispění obecního zastupitelstva. Pomník byl odhalen 17. 6. 1923, slavnost prý pokazilo špatné počasí.
Samotný pomník nese jména 16 padlých a nezvěstných z Velké války, po 2. světové válce byly na čelní stranu pomníku přidány jména 4 padlých a umučených obyvatel z období nacistické okupace. Místní obyvatelé (a někteří se i zapojili) podporovali odboj, partyzáni se skrývali v nedalekém Hrubém lese (bunkry u Čečele).