Štíty (Šilperk) – Válečný pomník
Vylidněné vesnice, některé zaniklé zcela, to je příznak dějů, které po sobě zanechalo 20. století, u nás v pohraničí hlavně ty důsledky té první poloviny, kdy lidé zapomněli, že nějací pošetilí vědci přiřkli našemu druhu latinský název Homo sapiens. Jak se praví v jednom vtipu Homo ano, kdo řekl že sapiens.
Peripetie tohoto období skvěle ilustrují i pomníky obou světových válek, kterých je u nás více než dost. U nás v pohraničí, tedy v Sudetech i poněkud svérázný osud některých památníků válečných událostí. Po Velké válce, které se později začalo říkat První se vystavělo v řadě měst i vesnic spousta pomníků, připomínajících neblahý úděl odvedených vojínů, kteří padli na polích cti a slávy, nebo se jen ztratili bez návratu.
Velkolepý pomník si postavili i v Šilperku, kterému dnes říkáme Štíty. Městečko vklíněné pod kopce a hory Orlických hor, Zábřežské a Hanušovické vysočiny (nebo přímo v Kladské brázdě) bylo z převážné části obydleno obyvatelstvem německého jazyka. V místě kde se kopec zvedá směrem k místnímu náměstí kdysi stával kašna. Ta byla nahrazena v roce 1921 obecním vodovodem a místo se tak stalo vhodným pro zřízení válečného pomníku. Nebyl to jen prostý pomník, ale vlastně malý areál s a kamenným ohrazením, zakončený kamennou mohylou. Na jejím vrcholu byl osazen německý válečný kříž. Na čelní straně mohyly byla deska se jmény válečných obětí. Slavnostní odhalení proběhlo 15. 8. 1926. Celý pomník byl vytvořen kameník z Jesenicka, kde v té době řemeslo spojené z kameny značně prospívalo.
Po Druhé světové válce byl pomník postupně devastován. Není ani přesně známá doba, kdy byla mohyla zničena (někdy v 50. letech). Při výročí 15 let od osvobození byl v místě původního pomníku instalován skromnější památník. Tvůrci se příliš nenamáhali s jeho stavbou. Ze hřbitova byl vzat obelisk z nějakého německého hrobu. Původní nápisy odtesány a na pomník umístěna pěticípá hvězda a nápis Lásku za hrdinství. Na zadní stranu byl ještě později vytesán datum 9. 5. 1960. Celá akce byla provedena za účastí brigádníků, kteří odpracovali 718 hodin.
Při opravách na radnici v roce 2013 byla na půdě objevena poničená původní deska z meziválečné doby. Snad i to zavdalo k myšlence obnovit pietní areál do původní nebo původnější podoby. S realizací se začalo v roce 2017, k dokončení došlo v září 2018. Pomník má tak dnes takřka původní podobu, na vrcholu 5,5 m vysoké mohyly je jen neutrální kříž, text na pomníku tvoří jednoduchý nápis „Na památku obětem I. A II. světové války“. Obnovu válečného pomníku zabezpečila firma kamenického mistra Miloše Nechanického.
Repliku desky se jmény padlých dnes můžeme najít v chodbě hřbitovní márnice.