Štíty a Horní Studénky – sloupy Nejsvětější Trojice
Štíty jsou malé městečko na západním okraji šumperského okresu. Žijí zde přibližně dva tisíce obyvatel, jeho historické jádro je vyhlášeno za městskou památkovou zónu a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1278. Horní Studénky jsou obcí, která se nachází nad Štíty, ve vzdálenosti asi čtyř kilometrů. Žije zde lidí přibližně 6x méně a obec je také mladší; poprvé se o ní můžete dočíst až v roce 1518. Štíty a Horní Studénky spojuje také fakt, že se na jejich území nachází sloupové sousoší Nejsvětější Trojice. Nezasvěcený pozorovatel ovšem musí nabýt přesvědčení, že oba sloupy patří Štítům. Jeden najdete na výjezdu ze Štítů právě ve směru na zmíněné Horní Studénky, druhý ve směru na Hoštejn.
Protože většina z nás přijíždí ke Štítům nejčastěji sjezdem z Horních Studének, začneme nejprve tímto sloupem. Najdeme ho přímo vedle rozcestníku Javorová alej, necelé dva kilometry od centra Štítů. Sloup byl v roce 2010 restaurován nákladem přes 200 tisíc korun (150 tisíc z toho přispělo Ministerstvo kultury). Jedná se o nejklasičtější podobu Nejsvětější Trojice na téměř hladkém sloupu s hranolovou základnou a pochází z roku 1879. Patří k nejcennějším pamětihodnostem obce Horní Studénky a od roku 2009 je zařazen mezi kulturní památky ČR.
Sloup s vrcholovým sousoším Nejsvětější Trojice (Gnadenstuhl) byl neznámým autorem vytvořen z jemnozrnného maletínského pískovce a je svým způsobem unikátem. Do zadní strany sloupu je totiž vsazena malá ikona Madony s Ježíškem a dvěma (arch)anděly (jedná se o kopii zobrazení Panny Marie, Matky ustavičné pomoci z kostela sv. Alfonsa v Římě).
Štítský sloup nebo spíše sousoší Nejsvětější Trojice se nachází naproti místní pily a kulturní památkou je již od roku 2003. Asi proto, že je starší. Pochází totiž z roku 1807 a najdeme zde ještě prvky pozdně barokní nebo rokokové výzdoby. Jedná se o postavy a tváře andělíčků a květinové motivy. Obvyklé buclaté tvářičky však v tomto případě nečekejte.
I pro tento sloup platí, že je jeho autor neznámý, použitý materiál je pískovec a jedná se o sloup s vrcholovou Nejsvětější Trojicí (Gnadenstuhl). Navíc ss udává bohatá kamenosochařská výzdoba zahrnující mj. také konvexně vyklenutý podstavec s volutovými křídly.
A protože v obou případech vás v okolí těchto památek čeká navíc krásná příroda, mohu jejich návštěvu jen a jen doporučit.