TURISTIKU PODPORUJÍ
61 603 turistů a cestovatelů
112 932 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 407 385,- odměny za články

Malá Fatra

>> Cestování na Slovensko 2024

Masiv Malé Fatry se nachází na severozápadě Slovenska v okresech Žilina, Martin, Dolný Kubín a Prievidza. Nejvyšším vrcholem je Velký Fatranský Kriváň (1709 m). Na území Národního parku Malá Fatra se nachází řada státních přírodních rezervací (Rozsutec, Chleb, Tiesňavy, Kľačianska Magura a další) a několik chráněných přírodních útvarů (Kryštáľová jaskyňa, Bôriková mláka, Domašínsky meander, Šútovská epigenéza).

Turistika Malá Fatra
Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety Malá Fatra Gaderská dolina Chaty a chalupy Malá Fatra
Turistické cíle Přírodní rezervace Skalky Víkendové pobyty Malá Fatra
Pěší trasy Špania dolina Rajecké Teplice

Stohové sedlo

Turistické cíle Příroda Sedlo

Sedlo jižně od Rozsutce...

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Podobné příspěvky
Stohové sedlo

Stohové sedlo - výrazné sedlo (1230 m n.m.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Hlavní hřeben v sedle mění směr a prohýbá se k severu. Odděluje mohutný Stoh (1607,4 m) na jihovýchodě od Poludňového grúňa (1459,7 m) na jihozápadě. Severní svahy ze sedla prudce klesají do závěru do Doliny Stohového potoka (horní část Vyhnanej doliny – boční větev Vrátnej doliny). Opačné jižní svahy pozvolna klesají do Šútovskej doliny. Kousek pod sedlem, ale mimo značenou trasu, tady pramení Šútovský potok.

Sedlo je budováno měkčími šedými slínovitými vápenci, slíny a slínovitými břidlicemi Krížňanského příkrovu. Povrch sedla byl, v minulosti, odlesněn a využíván k pastvě dobytka (především ovcí). Po vzniku národního parku byla pastva ukončena. Sedlo je dnes porostlé hustými porosty maliníku a dalšími vyššími bylinami, především šťovíkem alpským (Rumex alpinus). Na severních úbočích je velmi cenný porost horského pralesa. V jeho porostech jsou dominantně zastoupeny javoro-bukové horské lesy. Bukové a jedlo-bukové květnaté lesy rostou jen v nižších partiích lokality. V obou těchto biotopech dominuje buk lesní, přičemž javor horský a jedle se vyskytují ojediněle. Tyto porosty jsou chráněny v rámci NPR Rozsutec. Ze sedla je krásný výhled na Veľký Rozsutec.

Sedlem prochází červená hřebenová trasa mezi Stohem a Poludňovým Grúněm. V samotném sedle není rozcestí. Je zde jen cedule s názvem sedla a nadmořskou výškou. Nejbližší rozcestí („Chrbát Stohu“) se však nachází jen asi 300 metrů odtud, ve stoupání na Stoh. Odbočuje zde žlutá trasa, vedoucí traversem severními úbočími Stohu do sedla Medziholie.

Do sedla lze dojít:

  • po hřebenové červené trase z Poludňového grúňa (asi 0:20 hod)
  • po hřebenové červené trase z vrcholu Stohu, přes rozcestí „Chrbát Stohu“ (0:35 hod)
  • po žluté trase ze sedla Medziholie – traversem severními úbočími Stohu, k rozcestí „Chrbát Stohu“a dále po červené do sedla (0:50 hod) - tato trasa byvá, někdy i dlouho po deštích, často blátivá!
Nadmořská výška:
1230 metrů nad mořem
Poslední aktualizace: 19.8.2001
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Malá Fatra

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
TOPlist