Loading...
Turistické cíle • ZOO a botanické zahrady • Arboretum
Botanickou zahradu a arboretum ve městě Štramberk najdete v prostoru starého vápencového lomu, zvaného Dolní Kamenárka. Areál je součástí Lašské naučné stezky, konkrétně se zde nachází zastavení č. 13.
Arboretum bylo založeno roku 1999. Terén je zde velice členitý se značným převýšením a současná plocha zahrady je téměř deset hektarů. Vápnomilná a teplomilná společenstva rostlin štramberského původu představují hlavní část expozice kamenné zahrady. Na dně vznikl unikátní vápencový mokřad bohatý na vodní a bahenní rostliny. Ve středu lomu najdete kamenný labyrint s amfiteátrem nebo můžete nahlédnout do Pouťové jeskyně, která je nepřístupná, protože zde probíhá výzkum a sestup se podobný komínu. V lomu jsou i hojně navštěvované horolezecké cesty na některých stěnách.
Fauna i flóra je v areálu velmi rozmanitá, jurské vápence zde ukrývají množství zkamenělin. V lomu se těžilo od roku 1860 do dvacátých let 20. století. Poté opuštěny lom sloužil jako skládka a naposledy byla jeho plocha upravena pro fotbalové hřiště se škvárovým povrchem. Po úpravách zde začalo vznikat arboretum.
V areálu postupně vzniká expozice mokřadní a suchomilné vegetace. Jsou zde místní druhy ohrožených a zvláště chráněných rostlin, které pocházejí především ze záchranného přenosu z lomu Kotouč. Doplňují je další rostliny získané z jiných lokalit. Z unikátního mokřadu na Kotouči pochází mj. i přeslička různobarevná, orobinec sítinovitý, kruštík bahenní či masožravá rostlina tučnice obecná. Četná jezírka a skalky umožnily, že blízko vedle sebe roste mokřadní i suchomilná vegetace. V současné době je v Botanické zahradě více než 1200 druhů rostlin, zejména vhodné podmínky zde též nalezl kriticky ohrožený keř židovník německý.
V jezírkách žije ropucha obecná, ropucha zelená, rosnička zelená, kuňka žlutobřichá, čolek obecný a čolek velký. Na skalních výchozech, suťových polích a lukách se vyskytuje řada zajímavých živočichů, např. saranče modrokřídlé, svižník polní, soumračník skořicový, suchomilka bělavá, bělozubka šedá, plch lesní, dlask tlustozobý. Skalní step je na bezobratlé neobyčejně bohatá - jen motýlů bylo na území Botanické zahrady a arboreta doposud zjištěno více než 1100 druhů.
V květnu roku 1999 byla na dně lomu objevena jeskyně, která byla nazvána Pouťová. Jeskyně však byla objevena zřejmě již okolo roku 1880. Krátce nato, při dalším postupu lámání kamene, byla zasypána a zapomenuta. Zatím prozkoumaná část jeskyně má propasťový charakter s průměrným sklonem 52 stupňů. Voda z jeskyně vyvěrá asi 1 km jižněji.
V lomu jsou těžbou odkryty blokové akumulace štramberských vápenců. U vchodu do Pouťové jeskyně, jsou tyto vápence velmi bohaté na různé zkamenělé organismy. V severovýchodní stěně je nepřehlédnutelné skluzové těleso černošedých jílovců s bloky šedých jílovitých vápenců a rezavě hnědých glaukonitickych pískovců křídového stáří. V tomto tělese je možné nalézt velké množství drobných zkamenělin, např. články lilijic, ostny a destičky ježovek, žraloci zuby, schránky ramenonožců, části kolonií mechovek, schránky mlžů, hroty belemnitů a mnohé další.
http://www.stramberk.cz/dr-cs/9-arboretum-stramberk.html
Otevírací doba
Otevírací doba:
- pondělí: zavřeno
- úterý - neděle: 10:00 - 17:00 - otevřeno (je-li přístupová brána otevřena)
- v zimním období je areál Botanické zahrady uzavřen
Vstupné:
- dobrovolné (kasička nedaleko "dolní" vstupní brány)