Loading...
Katolický farní kostel Saint-Pierre-le-Jeune, nacházející se v alsaském Štrasburku, patří mezi nejmonumentálnější a nejzajímavější kostely tohoto města. A nic na tomto konstatování nemění ani fakt, že ve spojení se stavebním slohem musíme u tohoto svatostánku použít předpony neo. Kostel byl totiž postaven v letech 1889 až 1893 a jeho architektura je kombinací slohu neorománského s neobyzantským. Kostel je tak „jistým oživením v záplavě skutečně historických sakrálních staveb“, které Štrasburk svým návštěvníkům plnými hrstmi nabízí.
Podobu tomuto svatostánku, nacházejícímu se na nároží novoměstských ulic Finkmatt a De Castelnau a postavenému z růžového a červeného pískovce, vtisklo duo architektů; Skjold Neckelmann a August Hartel. Kostel jistě každého ihned zaujme svou kopulí, která je údajně největší v celém Alsasku (vnitřní výška 50 metrů a maximální vnitřní průměr 18,5 m). Za perly interiéru jsou pak považovány varhany Yvese Koeniga a velký kruhový lustr. Nepřehlédnutelné jsou také pozoruhodné mozaiky, kazatelna a několik zajímavých skulptur (např. Pieta nebo Madona s dítětem). Před kostelem zaujme socha blahoslaveného Charlese de Foucauld, což byl – na přelomu 19. a 20. století žijící – francouzský důstojník, kněz a poustevník. Autorem sochy je Daphné du Barry.
Ve Štrasburku se nachází ještě jeden kostel tohoto jména; ten je však protestantský, pestrobarevný a „skutečně historický“. Svého času se o něj dělili protestanti s katolíky, kteří však později zatoužili po svém vlastním svatostánku. A díky tomu následně vznikla další štrasburská pamětihodnost a vlastně i tento článek …