Stratford upon Avon - Shakespearovo město
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Stratford upon Avon je dvacetipětitisícové město v anglickém hrabství Warwickshire, ležícím jižně od Birminghamu. Jak je z názvu patrné, město leží nad řekou Avon, což v keltštině – vtipně – znamená řeku. Ročně toto město navštíví přibližně 3 miliony návštěvníků, v podstatě jen proto, že se zde narodil zřejmě nejslavnější anglický dramatik a básník, tedy William Shakespeare.
A je to vlastně velmi nespravedlivé. Stratford je totiž velice příjemné malé město, které může turistům nabídnout i množství vysoce zajímavých historických památek.
Na prvním místě je potřeba zmínit farní Kostel Nejsvětější Trojice (Church of the Holy Trinity), kde je Shakespeare, i se svými nejbližšími, pohřben. Tento, tzv. Shakespearův, kostel byl postaven v r. 1212 na místě původního dřevěného kostelíka z r. 845. Jedná se o gotickou stavbu z vápence, kterou obklopuje romantický starý hřbitov. Kostel má půdorys ve tvaru kříže a byl postupně upravován a dostavován. Například rozšíření a zvýšení lodi tohoto chrámu proběhlo v letech 1280 – 1330. Ve stejném období byla postavena i kostelní věž. Nádherný chór s bohatými vitrážovými okny byl do dnešní podoby přestavěn v letech 1480 – 1520. Přestavba kněžiště proběhla zejména zásluhou děkana Thomase Balsalla, který je zde i pohřben v krásně zdobeném renesančním sarkofágu. Celé kněžiště je v podstatě pohřebištěm vlivných a bohatých občanů města.
Ve velmi prostém hrobě zde odpočívá i William Shakespeare (+ 1616), který si toto místo zakoupil již v roce 1605 z titulu „laického faráře“ za 440 liber.
Za pozornost stojí v kostele i vitrážová okna z přelomu 15. a 16. století, která jsou vyzdobena biblickými tématy (např. Evangelisté, Lazar, David nebo Královna ze Sáby). Sloupové arkády pocházejí z r. 1280, klenba z r.1380 a horní řada oken chrámové lodi z r. 1480. Nejnovějším „artefaktem“ tohoto kostela jsou tak varhany Williama Hilla z r. 1841.
I další historické památky a stavby v tomto městě jsou se jménem velkého dramatika spojeny. K vidění je zde jeho rodný dům z 16. století, dnes ovšem v podobě rekonstrukce z let 1857 – 1864. Mezi dalšími stavbami je potřeba jmenovat dům Shakespearovy dcery Sussanah a jejího manžela dr. Johna Halla (Hall´s Croft) z přelomu 16. a 17. století, starou školu (Old Grammar Schoul) z r. 1428 (tuto školu malý William navštěvoval), venkovský dům Anne Hathawayové – muzeum v rodném domu Shakespearovy manželky (Anne Hathaway´s Cottage) nebo Shakespearův hotel, což jsou staré tudorovské hrázděné budovy v podobě ze 16. století.
Za pozornost stojí i další historické budovy, například jednolodní bratrský a cechovní Kostelík (The Guild Chapel) s freskou Posledního soudu z roku 1500. Pozornost poutá i Harvard House, dům prarodičů zakladatele Harvardovy university, z roku 1596.
Z novějších objektů upoutá Shakespearovo divadlo (Shakespeare Memorial Theatre) - festivalová budova z roku 1932, Americká kašna s hodinovou věží z roku 1887 nebo neogotický kongregační kostel.
Město na řece Avon působí velmi milým neokázalým dojmem a jeho návštěvu lze každému jen doporučit. A protože má skutečně svého genia loci, je dobré si na tuto návštěvu vyčlenit větší časový úsek než nabízejí běžně cestovní kanceláře.