Oxford - historické centrum
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Oxford je univerzitní město, které leží v jižní části Anglie severozápadně od Londýna na řece Temži a řadě kanálů.
Město vzniklo již v 9. století, kdy zde byl přes řeku brod (angl. brod=ford). Již v 10. století se Oxford stal důležitým vojenským pohraničním městem.
První zmínka o univerzitě je z 12. století – je zde nejstarší univerzita v anglicky mluvících zemích. Další vznikali v 13. století – University College (1249), Balliol (1263) a Merton (1264). Bylo to v době, kdy se začaly překládat spisy řeckých filozofů. Současně s univerzitami vznikali i domy pro studenty, protože vyšlo nařízení, že studenti musí bydlet jen v budovách k tomu určených a předem schválených.
A právě tyto univerzity, koleje a univerzitní kaple jsme chtěli vidět při naší velké cestě po Anglii a Skotsku. Když jsme zjistili, že parkovné v centru je 3 libry za hodinu, vyrazili jsme na kraj města. Ota odmítl takovou cenu za několik hodin parkovného zaplatit. Jeli jsme východním směrem po A420, minuli železniční nádraží, až jsme narazili na parkoviště u PC World. Po dřívějších zkušenostech jsme pečlivě prohlédli všechny cedule, zda po určité době není parkoviště zpoplatněné, ale nic jsme nenašli a tak jsme zaparkovali a spokojeně vyrazili zpátky do centra. Jet autobusem jsme si netroufli, protože jsme vůbec nevěděli, čím jet, ani kde vystoupit. A to nemluvím o tom, že jsme ani nevěděli, jak se zde kupují lístky.
Ale nakonec to nebylo ani tak daleko. Cestou jsme si koupili bagetu a za 10 minut minuli nádraží. Pak už to k hradu nebylo daleko.
Oxford Castle je středověký hrad. Původní dřevěný byl v 11. století přestavěn na kamenný a měl až do 14. století důležitou obrannou funkci. Během občanské války byla většina hradu zničena a bylo zde vězení, dokonce nová věznice byla postavena r. 1785, rozšířena r. 1876 a uzavřena r. 1996. V současné době je hrad upraven na hotel a nákupní středisko. První dojem byl dost zoufalý. Na nádvoří hradu byla obrazárna, sice hezkých fotek anglické KRAJINY, ale dojem z hradu to silně narušovalo. Ve velkém informačním centru na hradu se nám nepodařilo získat ani mapku města.
Hradem jsme prošli do New Road, kde nedaleko autobusové zastávky jsme konečně našli i mapu města. Ale ani ta nás moc nenadchla. Moc jsme z toho chytří nebyli. Univerzit bylo psáno tolik, ale kde jsou ty nejstarší, to jsme skutečně nezjistili. Ale nakonec to Ota nějak typnul. Vyrazili jsme po New Road přes Queen Street do High Street. Ale protože v Aldate's Street jsme viděli zajímavou věž, vyrazili jsme tím směrem.
Ještě cestou jsme minuli budovu Town Hall – budovu radnice. Původní radnice zde stála již r. 1292. Současná nádherná budova je až z r. 1893, ale snažili se zachovat původní gotický ráz stavby, což myslím se jim velíce povedlo.
Věž, která nás sem vlastně zavedla, je Tom Tower – zvonice, pojmenovaná po jeho zvonu Velký Tom. Tento zvon je nejhlasitější ze všech v Oxfordu. Váží 6,25 tuny, je z 12. století a pochází z Osney opatství. Po rozpuštění klášterů byl převezen sem. Od konce 2. světové války ho je slyšet každý večer. Čtvercová věž s osmibokou lucernou byla postavena r. 1681-1682 a je vlastně součástí vysoké školy Christ Church a hlavním vchodem do katedrály Christ Church.
Christ Church je jedna z největších vysokých škol v Oxfordu. Byla založena r. 1546. Součástí je i Christ Church Cathedral School, která byla založena ve stejném roce. To je přípravná – internátní škola pro chlapce ve věku 3 – 13 let.
Katedrála Christ Church je vlastně kaple vysoké školy. Již v 8. století zde stál klášterní kostel, který byl až do 13. století hlavním poutním místem. Když zde začaly vznikat vysoké školy, západní část stavby byla zbořena. Plán vybudovat novou kapli na severní straně se ale neuskutečníl, je tím zachována velká část původního kostela. Stavba je v románském slohu, úpravy z 16. století v gotickém slohu. Původní farní kostel byl povýšen na katedrálu až ve 20. století, tvrdí se, že je to nejmenší anglická katedrála.
Součástí je i Christ Church Meadow – park, který sahá až k Temži a který je přes den zpřístupněn veřejnosti. Je to oblíbené výletní místo, které jsme si i my prošli. Je tam klid a krásné pohledy na katedrálu i budovy univerzit. Část parku najednou byla oplocena. Až za chvíli jsme si všimli pamětní desky, která upozorňuje na událost, která se zde 4.10.1784 stala. Tehdy se odtud prvně vznesl první anglický vzduchoplavec James Sadler. Dosáhl výšky kolem 3600 metrů a úspěšně přistál 6 km severovýchodním směrem.
Z tohoto parku je vidět i jedna z nejstarších zdejších univerzit – Merton College, která byla založena r. 1264 a která prý se svými středověkými budovami patří k těm nejkrásnějším.
Z parku jsme vyšli po Rose Lane a okolo Oxfordské botanické zahrady na High Street. Oxford Botanic Garden je nejstarší botanická zahrada ve Velké Británii a jedna z nejstarších vědeckých zahrad na světě. Byla založena r. 1621 pro pěstování rostlin pro léčebné výzkumy. Dnes obsahuje ve 3 částech více než 8000 druhů rostlin na 1,8 ha. Do zahrady vedou tři vchody – nejstarší je Dandy brána, která vede od High Street. Je to kamenná brána raně barokní z r. 1632-1633.
High Street je hlavní ulice starého Města. Najdete na ní řadu univerzit i jiných historických budov. My jsme se po ní stočili zpátky do centra, tedy vlevo.
Prakticky hned proti botanické zahradě je Magdalen College School. Je to soukromá škola pro chlapce ve věku od 7 do 18 let. První písemné důkazy o této škole jsou z r. 1480. Většina těchto žáků pak studuje na univerzitách přímo v Oxfordu nebo v Cambridge.
Pomalu jsme procházeli ulicí a nestačili žasnout nad mohutností a krásou budov.
Ruskin School Of Drawing & Fine Art – škola Ruskin kresby a výtvarného umění byla založena r. 1871.
Examination Schools - stavba kamenné budovy byla započata r. 1876, ale dokončena až r. 1882. Je to jedna z největších univerzitních budov, jsou tam přednáškové sály i pro ostatní univerzity.
Ve vedlejší ulici Queen's Lane nás zaujala St Edmund Hall. Je to další akademická instituce z počátku 13. století – její založení se odhaduje na r. 1236. Je to jedna z nejstarších vzdělávacích institucí v Oxfordu. Nyní je to kombinace starého (zachovaly se středověké chodby) a moderního.
Universita College byla založena r. 1249. Někteří dokonce tvrdí, že byla založena králem Alfredem již v r. 872. Přesto je to jedna z nejstarších vysokých škol. Středověké stavby byly v 17. století nahrazeny stávajícím hlavním čtyřúhelníkem. Knihovna je až z r. 1861. Studenti jsou zde i ubytovaní, mají zde vlastní kapli.
The Queen's College – Královnina vysoká škola byla založena r. 1341. Tato vysoká škola má jednu z nejlepších univerzitních knihoven – má přibližně 50 tis. svazků. Jedna část – horní knihovna je současně i studovnou. Je zde i jedna z největších sbírek vzácných knih – přibližně 100 tis. svazků. Současná kaple byla vysvěcena r. 1719.
All Souls College – je škola duše všech věrných zemřelých osob. Je to jedna z nejbohatších vysokých škol. Byla založena r. 1438 a zasvěcena duším anglických vojáků, kteří padli ve stoleté válce. Knihovna byla založena r. 1668 – 1710, kdy jim Christopher Codrington odkázal knihy v hodnotě 6 tis. liber. Od r. 1751 je nepřetržitě využívána a samozřejmě doplňována. Součástí školy je kaple, postavená v letech 1438 – 1442, která zůstala téměř beze změny až do současnosti. Tato univerzita byla v době naší návštěvy zpřístupněna veřejnosti. Možná jsme si u předcházejících nevšimli nebo netroufli se jít podívat. Prostě nás to ani nenapadlo. Ale zde u vchodu bylo poměrně rušno, tak jsme nenápadně nakoukli a zjistili, že uvnitř jsou dokonce směrovky prohlídky. Byl to pro nás neuvěřitelně příjemný šok. Dostali jsme se do vnitřních zahrad i do kaple. nádhera.
V těsné blízkosti All Souls College je kruhovitá stavba Radcliffe Camera, která byla postavena v r. 1737 – 1749 ve stylu Palladianu.. John Radcliffe byl lékařem Williama III. A Marie II. Stuartovny a jeho cílem bylo postavit knihovnu v Oxfordu. Zajistil i plány k výstavbě, ale stavby se nedožil. Zemřel r. 1714. Přesto knihovna byla postavena, má několik podlaží – i v podzemí, dokonce je podzemní chodbou spojena i s jinou knihovnou.
Posledním objektem, který jsme navštívili, byl The University Church Of St. Mary – univerzitní kostel panny Marie. Byl založen v centru opevněného města v r. 1086. Při založení univerzit se stal univerzitním kostelem. Na přelomu 15. a 16. století byla hlavní část kostela výrazně přestavěna. Nejstarší částí kostela tak zůstala věž, která pochází z doby kolem r. 1270. Za poplatek je přístupná veřejnosti. Ale to jsme zjistili až doma. Tam jsme si toho nevšimli, protože určitě bychom se na věž zašli podívat. Je to největší z farních kostelů v Oxfordu. Má výstřední barokní verandu z r. 1637 a církevními historiky je považován za jeden z nejkrásnějších v Anglii. Kostel má nové varhany z r. 1986 od švýcarské firmy, které nahradili původní varhany z r. 1676, které byly zničeny požárem po 2. světové válce.
Určitě je v Oxfordu ještě řada zajímavých staveb, ale měli jsme tolik tak silných zážitků, že jsme se shodli na tom, že nám to stačí. Vlastně se nám podařilo uzavřít kolečko a okolo hradu se vrátit zase zpátky k autu.
Takže prohlídku Oxfordu mohu jen doporučit. Stojí to za to.