Strážnice - Piaristické náměstí
Úzký obdélníkový rynek (70 x 25 m), jehož plocha je parčíkově upravena, je orientován od jihovýchodu na severozápad. Na jižním okraji okolo něj prochází ulice Preláta Horného, od kostela z náměstí vlevo odbočuje ulice Nová a na sever Bratrská.
Na severní straně náměstí se vypíná monumentální kulisa chrámu Nanebevzetí Panny Marie s pompézním dvouvěžovým průčelím. Jižní stranu rynku krášlí barokní skulptura sv.Jana Nepomuckého, kterou si nechal i s chotí na zakázku vysochat strážnický měšťan Ondřej Weiner v roce 1721. Východní stranu náměstí po celé délce lemují budovy barokní piaristické koleje a školy, na níž učil i Jan Evangelista Purkyně.
Piaristé – italští řeholníci z Mikulova, přišli do Strážnice v počtu 12 na pozvání majitele panství – hrabětě Františka Magnise roku 1633. Záhy se toto slovácké město stalo po Mikulovu na Moravě největším piaristickým působištěm. Členové řádu nejprve využívali staré bratrské budovy, ale v průběhu času je začali upravovat. Areál piaristické kláštera sestával z chrámu Nanebevzetí Panny Marie, klášterní koleje vystavěné LP 1757 a piaristických škol, jejichž budování bylo dokončeno v roce 1771.
Před koncem 19.století přešlo gymnázium pod státní správu a piaristé poté pečovali už jen o správu duchovní. Roku 1925 tady přičiněním řádových sester sv.Vincence vznikl starobní chudobinec. Klášter byl zrušen roku 1950 a domov důchodců rozšířen i do ostatních budov. Piaristé se do města vrátili až v roce 1994.