Strážnice - Purkyňovo gymnázium
Ještě před zřízením tohoto vzdělávacího institutu s vyučováním v češtině se v březnu 1897 muselo město Strážnice zaručit, že pro něj vystaví novou školní budovu. Ta měla mít nejméně 11 tříd, prostory pro učební pomůcky a knihovnu, dále zvláštní místnosti pro fyziku a kreslení, chybět pochopitelně neměla ani tělocvična se šatnami, konferenční sál, ředitelna a sál určený na shromáždění k náboženským účelům. K budově měla patřit také botanická zahrada a hřiště.
Město pak na tehdejší Bednářské (dnes Masarykově) ulici za téměř 18 tisíc zlatých vykoupilo a zbouralo tři domy. Projekt gymnázia vypracoval ing.Baroch a stavbu provedla uherskohradišťská firma patřící inženýru Benešovi a architektu Feyovi. Základní kámen byl do země položen 19.září 1898 a hotové dílo předáno k užívání v červnu následujícího roku. Nová školní budova přišla na 90 tisíc a 281 zlatých a její slavnostní vysvěcení provedl 27.srpna 1899 olomoucký arcibiskup Theodor Kohn.
Za I.světové války bylo v gymnáziu ubytováno vojsko a způsobilo zde značné škody. Totéž se stalo roku 1938, kdy krátce sloužilo jako ubytovna pro naše vojáky. O rok později v měsící březnu polovinu budovy zabrali Němci a na konci II.světové války škola nějakou dobu sloužila jako rumunský lazaret.
Už v průběhu „první“ republiky na gymnáziu proběhly stavební úpravy a přibyly nové učebny. Od roku 1945 až 1953 neslo název Purkyňovo státní reálné gymnázium, poté přeměněno na jedenáctiletou střední školu. Gymnáziem opět od roku 1968. Brzy poté k němu přibyla přístavba školní kuchyně a jídelen. Zbrusu novou tělocvičnou v blízkosti školy bylo obohaceno 1981 a moderní tříposchoďová přístavba byla dokončena roku 1988. Díky nové venkovné fasádě objekt opticky „sloučen“ do jednoho celku.
Po sametu následovaly další stavební úpravy a to vše dokončeno do roku 1997 při příležitosti stého výročí od založení gymnázia.
Dnes je všeobecně vzdělávacím zařízením, které připravuje žáky ve čtyřletém a osmiletém studiu na všechny typy vysokých škol.