Loading...

Stroj času (kyvadlo) na Letné na místě bývalého pomníku J. V. Stalina

Turistické cíle Technické zajímavosti Technická památka

Letná je jedním z velmi navštěvovaných pražských parků. Důvodů je více, určitě však mezi ně patří velice zajímavé výhledy takřka na celou Prahu i pohled na řeku Vltavu. Na své si zde přijdou turisté, bruslaři i cyklisté. Nejde ale jen o sport, nachází se tady také architektonické památky a zajímavé objekty. Jedním z nich je Stroj času - Metronom – Kyvadlo.

Roku 1991 byl v Praze na Letné v místě bývalého pomníku J. V. Stalina instalován nápadný pohyblivý umělecký objekt, jehož autorem je profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Novák. Oficiální název zní „Stroj času“. Mezi lidmi se pro něj ujalo označení „Metronom“.

Kyvadlo vyrobila na počátku 90. let 20. století společnost ČKD Racionalizace na objednávku Společnosti pro Československou všeobecnou výstavu. Poprvé se metronom rozhýbal 15. 5. 1991. Stroj času je vysoký téměř 25 metrů a váží 7 tun. Instalaci kyvadla nemohla být provádět jeřábem kvůli obavám z porušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku, proto jej na místo osadila obří helikoptéra.

Foto: Bubinga

Dnes se v blízkosti Kyvadla scházejí kromě výletníků a mileneckých párů především bruslaři a skejťáci, kteří zde na hladkém povrchu rádi trénují. Jedná se o místo volně přístupné bez placení vstupného. To je sice dobré, ale také sem přicházejí prapodivní lidé, kteří zde dělají nepořádek a ničí to tady. Okolí metronomu působí tudíž zanedbaně. Na zemi se válí střepy od lahví, nedopalky cigaret, papíry a plechovky.

Ještě jednu zajímavost tady lze uvidět. Na přívodním elektrickém kabelu ke stroji je zavěšeno množství starých opotřebovaných bot, zřejmě nějaká recese. Kabel s botami je vysoko, kdo a jak je tam asi umístil? A přibývají další? Možná toto místo navštěvuje nějaký tajemný provazochodec. Odpověď na tyto otázky a co by ty boty měly znamenat, jsem se zatím nedopátral. Ale vypadá to vtipně. Rozhodně jsou boty vtipnější než metronom, který nefunguje. Zkoušel jsem to s dotazem na Magistrátu města Prahy, ale nenamáhali se ani odpovědět. Možná ani neví, že je na Letné nějaký stroj času. Těsně před uveřejněním tohoto článku jsem opětovně navštívil Prahu a k mému překvapení se stroj času krásně kýval. Těžko tedy říct, zda se tenkrát jednalo o závadu či běžnou údržbu.

Foto: Bubinga

Kromě stroje času a nádherného výhledu do okolí určitě každého napadne, co se pod ním nachází v podzemí. Jedná se o veliké prostory, které měly kdysi sloužit jako muzeum J. V. Stalina a v případě potřeby také jako kryt. Podzemí je tvořeno několika místnostmi, z nichž největší je tzv. Sloupová síň s plochou okolo 100 metrů čtverečních. Po revoluci (1989) zde byl nějakou dobu provozovaný rockový klub a také odsud vysílala první soukromá rozhlasová stanice. Následně plnilo podzemí funkci skladiště. Dnes jsou prostory nevyužívány a uzavřeny, především kvůli špatnému technickému stavu. Minulý rok, u příležitosti 10. výročí vstupu do EU a 25. výročí od pádu totality uspořádala 1. května 2014 obecně prospěšná společnost Opona pro veřejnost jednodenní akci, při které bylo návštěvníkům umožněno si prohlédnout rozsáhlé podzemní prostory a dozvědět se zajímavé informace.

Co bude s těmito prostory, se zatím přesně neví, jelikož náklady na opravu jsou velmi vysoké. Ale jejich likvidace patrně nepřichází v úvahu, jelikož by to nepřežil ani stroj času. Podle posledních informací, které jsem četl, by zde měl soukromý investor vybudovat obří stavbu podmořského světa. Ale zda se tak stane, to je patrně ve hvězdách.

Foto: Bubinga

Jisté je, že Stalinův pomník, kterému tvořily podzemní prostory mimo jiné statickou oporu, se na toto místo již nevrátí. Stavba pomníku na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Džugašviliho, známého jako Stalina, byla sice slavnostně zahájena 22. prosince 1949, ale vlastní stavební práce začaly až v únoru roku 1952. Odhalení dokončeného pomníku se uskutečnilo 1. května 1955. Náklady stavby činili 140 miliónů korun (vyjádřeno již po měnové reformě v roce 1953). Byla to určitě velká sláva, až na to, že autor pomníku, sochař Otakar Švec spáchal před odhalením díla sebevraždu i se svou ženou, která se také podílela na návrhu. O tom, ani o důvodech, které je k tomu vedly, se však mluvit nesmělo. Jisté je, že v Praze na Letné vzniklo největší skupinové sousoší v Evropě. Stalin se odhalení pomníku nedožil a také sousoší nebylo dopřáno pohlížet na Prahu na věčné časy. Doba kultu Stalinovy osobnosti pomalu končila a přišla Chruščovova otevřená kritika stalinovské éry. Bylo potřeba řešit, co s ním. Rozebrání a přesun na jiné místo se jevil velmi nákladný a také politicky nevhodný. Bylo proto rozhodnuto pomník zbourat. Destrukční práce pomocí výbušnin se uskutečnili v listopadu roku 1962, trvaly několik týdnů a celá ta „legrace“ stále 4,5 milionu korun.

Pomník ze žlutobílých opracovaných žulových kvádrů tvořila řada postav stojících za Stalinem v čele. Po jeho levé straně to byli zástupci všech společenských tříd v Sovětském svazu. Všichni si byli rovni – dělník, vědec, kolchoznice i rudoarmějec. Po pravé straně pak stáli zástupci lidu československého – dělník, rolnice, novátor i vojín. Sousoší, které mělo rozměry 15,5 metrů do výšky, 12 metrů na šířku a 22 metrů délky, bylo kvůli tehdejší ekonomické situaci také přezdíváno „fronta na maso“. Stavba si vyžádala okolo 17 tisíc tun materiálu.

Foto: Bubinga

Tehdejší budovatelé pomníku se patrně snažili vtisknout dílu také určitou symboliku a snad i vytvořit dějinné spojení Stalina s historií českého národa. V základech (asi sedm metrů pod horní hranou podstavce) je zabudováno třiadvacet základních kamenů z nejrůznějších míst republiky, ze základů budovy Staroměstské radnice, z hory Říp, z obce Ležáky, z nejstarší slovanské baziliky ve Velehradu i z mnoha dalších míst.

V okolí jsem navštívil následující zajímavá místa: Hanavský pavilon:https://www.turistika.cz/mista/hanavsky-pavilon-vystavni-pavilon-na-zemske-jubilejni-vystave-roku-1891 či dole u řeky unikátní kapli sv. Máří Magdalény:https://www.turistika.cz/mista/unikatni-kaple-sv-mari-magdaleny-u-cechova-mostu-ktera-se-nastesti-misto-zboreni-stehovala

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 11.3.2015
Nadmořská výška:
223 metrů nad mořem
Stroj času (kyvadlo) na Letné na místě bývalého pomníku J. V. Stalina na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Stroj času (kyvadlo) na Letné na místě bývalého pomníku J. V. Stalina

Židovské muzeum v Praze
Židovské muzeum v Praze
Muzeum
Židovské muzeum v Praze vzniklo roku 1906. Jeho účelem bylo zdokumentovat…
0.1km
více »
Pařížská
Pařížská
Ulice
Tak jako je Paříž, hlavní a největší město Francie, významné centrum…
0.1km
více »
Maiselova
Maiselova
Ulice
Marek Mardochai Maisel (1528 - 1601), byl velmi bohatý občan židovského…
0.1km
více »
Nejmenší dům v Praze
Nejmenší dům v Praze
Hlavní město
                                Nejmenší dům v Praze 26…
0.1km
více »
Židovská radnice
Židovská radnice
Dům, budova
První zmínky o radnici židovského města pocházejí z roku 1541, avšak zákl…
0.1km
více »
Praha (Staré Město) – kubistické Učitelské domy
Praha (Staré Město) – kubistické Učitelské domy
Dům, budova
Pražské Učitelské družstevní domy jsou památkou až moderně novodobou, méně…
0.1km
více »
Židovské město pražské
Židovské město pražské
Městská část
Židovské město pražské, zvané též Josefov, se rozkládalo v severozípadní…
0.1km
více »
Výlet do Prahy
Výlet do Prahy
Tipy na výlet
K odjezdu vlaku se dostavíme na poslední chvíli - jen nastoupíme do vlaku…
0.1km
více »
Pomník Franze Kafky
Pomník Franze Kafky
Socha
                                   Pomník Franze Kafky 26.11.2018 Franz Kafka byl německy píšící spisovatel žijící na Starém Městě. socha: bronz, výška cca 4m, autor: J. Róna…
0.1km
více »
Staronová synagoga
Staronová synagoga
Kostel
Staronová synagoga stojí v Praze Na starém městě, v Červené ulici a je to…
0.1km
více »
Staroměstské náměstí 5, Pařížská 2
Staroměstské náměstí 5, Pařížská 2
Dům, budova
Schierův dům stojí na nároží Staroměstského náměstí a Pařížské ulice.…
0.2km
více »
Židovské muzeum Praha
Židovské muzeum Praha
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu k návštěvě…
0.2km
více »
Turistická známka č. 1799 - Praha - Staroměstská radnice
Turistická známka č. 1799 - Praha - Staroměstská radnice
Turistická známka
Staroměstská radnice vznikla v roce 1338 za vlády Jana Lucemburského. Základem radnice se stal gotický dům k…
0.3km
více »
Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze
Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze
Památník
Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze Pomník mistra Jana Husa stojí na Staroměstském náměstí v Praze. Byl…
0.3km
více »
Dům U Kamenného zvonu
Dům U Kamenného zvonu
Dům, budova
Dům u Kamenného zvonu je edna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek…
0.3km
více »
Praha - Veža Staromestskej radnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha - Veža Staromestskej radnice
Radnice
Roku 1338 vydal panovník Jan Luxemburský privilégium o vlastnej Radnici. Obec kúpila jeden mešťanský dom pre účely Radnice. Roku…
0.3km
více »
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy,…
0.3km
více »
Týnský chrám
Týnský chrám
Chrám
Na tomto místě stával už v 11. století románský Kostelík, který byl…
0.3km
více »
Čechův most
Čechův most
Most
Čechův most je desátým Pražským mostem na Vltavě. Patří snad k nejhezčím,…
0.4km
více »
Hlavní město Praha
Hlavní město Praha
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží m…
0.4km
více »
zavřít reklamu