Loading...

Sv. Jan Nepomucký u rodného domku F. L. Věka v Dobrušce

Turistické cíle Památky a muzea Socha

Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak přesně před 623 lety, 20. března 1393. Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následné pokřtění v místním kostele je jasné, shodují se na tom všichni. Jisté pochyby však panují ohledně data narození. A nejde jenom o dni, ale ani o roku jeho narození není žádný přesný záznam. Uvádí se první polovina 14. století, nejčastěji mezi lety 1340 až 1350.

Určení věku převážné většiny lidí z dané doby je složité. Datum úmrtí u těch, co byli slavní nebo k nim váže nějaká událost, je často známo. Den narození ale málokdy, proto se objevují pokusy to vypočítat. První časový údaj, který se vztahuje k osobě Jana (Johánka) z Pomuku, je rok 1369. V této době, po studiích na pražské univerzitě, se stal veřejným notářem a odborníci odhadují, že mu mohlo být přibližně 25 let. Následně dělal písaře, oltářníka a faráře. V roce 1383 odchází do italské Padovy, kde studuje čtyři roky na slavné universitě kanovnické právo. Dosažený titul „doktor dekretů“ mu po návratu do Čech otevřelo cestu do pražské arcidiecéze. Od 1. října 1389 se stal kanovníkem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.

Foto: Bubinga

Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se Jan z pomuka stal jako zastánce práva a spravedlnosti obětí mocenského střetu mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V důsledku králova hněvu byli po krátké hádce zajati čtyři muži z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuku. Nejprve byli vyslýcháni a poté brutálně mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) bylo Janovo tělo nalezeno rybáři (podle legendy) na pravém břehu Vltavy. Mělo se tak stát v místech dnešního Dvořákova nábřeží. Tělo rybáři předali řádu Křižovníků s červeným srdcem (Cyriaci), kteří jej pochovali v kostele sv. Kříže u svého kláštera (dnes již zrušeného). Slavnostnějšího pohřbu se Jan z Pomuku dočkal až v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.

Foto: Bubinga

Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli neporušení zpovědnímu tajemství. Odmítl totiž vyzradit králi Václavu IV., čeho se týkala zpověď královny Žofie. Údajně nevěry. Královna byla o patnáct let mladší a krásná, tudíž je možné, že král trpěl žárlivostí. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole. Ale tato historicky nedoložená verze je nepravděpodobná. Jan Nepomucký by asi těžko mohl být zpovědníkem královny, když patřil do blízkého okolí arcibiskupa a tudíž se netěšil králově oblibě. Pravda Janova konce bude tedy asi trochu jiná. Král Václav IV. chtěl na místě kláštera v Kladrubech vytvořit nové biskupství v čele se svým člověkem, čímž by zmenšil moc arcibiskupa. Avšak Jan z Pomuka potvrdil 10. března 1393 proti vůli krále nového opata Olena, navrženého zástupci kladrubského kláštera.

Významnější snahy o kanonizaci Jana z Pomuku začínají od druhé poloviny 17. století. Za blahoslaveného prohlásil Jana 31. května 1721 papež Inocenc XIII. a 19. března 1729 byl papežem Benediktem XIII. svatořečen. Je zajímavé, že do této doby také spadají první pokusy o vědecká zjištění. V roce 1719 byla provedena exhumace, při které měl být v téměř neporušeném stavu nalezen jazyk. Toto samozřejmě zapůsobilo na věřící jako zázrak a posloužilo to mimo jiné jako důvod (jeden ze čtyř zázraků) ke svatořečení. Později (70. léta 20. století) se však při antropologickém průzkumu ukázalo, že se jednalo o mumifikovanou mozkovou tkáň.

Foto: Bubinga

Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Jedním z prvních příkladů úcty k Janu Nepomuckému v našich zemích je socha na Karlově mostě z roku 1683. Po této patrně první soše Jana Nepomuckého, postavené v Čechách, následovaly další. Místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. A někdy stavitelé soch Jana Nepomuckého ani řeku nepotřebovali. V určité době se totiž uctívání jeho osoby velmi rozšířilo a kromě soch se také stavěli kapličky či jiné sakrální objekty. Jan Nepomucký se tak za vznešenou myšlenku a obětování stal patronem mostů a jedním z hlavních patronů českých zemí.

Jedním ze zajímavých míst ve městě Dobruška, která jsou turisty hojně navštěvována, patří rodný domek F. L. Věka. A právě naproti němu se nachází socha sv. Jana Nepomuckého. Skulptura je postavena na jednoduchém hranolovém podstavci s rozšířenou vrchní hlavou i spodní částí, pod kterou jsou ještě tři schody. Na čelní straně podstavce je latinský nápis.

HONORI DIVI IOANNIS PRETIOSAE FAMAE PROTECTORIS ERECTA
Poctě svatého Jana, drahocenné pověsti ochránce, vztyčena

Foto: Bubinga

Svatý Jan Nepomucký je zde zobrazen, jak to bývá i v ostatních případech. Oděn je v kanovnickém rouchu s biretem na hlavě. V náručí má krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství. Dále se zde nachází větvička palmy, která symbolizuje vítězství. To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami. U nohou sochy sv. Jana Nepomuckého klečí dvě putto (nahé děťátko, které připomíná andílka, ale je bez křídel). V rukou drží patrně knihu nebo nějaký list s textem. Snad by to mohlo být letopočet 1712 = IDIVI II IM CI C (ale nejsem si jistý).

Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

https://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista

nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 8.12.2016
Nadmořská výška:
293 metrů nad mořem
Sv. Jan Nepomucký u rodného domku F. L. Věka v Dobrušce na mapě
fotka uživatele Bubinga
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Sv. Jan Nepomucký u rodného domku F. L. Věka v Dobrušce

Výlet do Dobrušky a Bohuslavic.
Výlet do Dobrušky a Bohuslavic.
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Probuzení do deštivého rána nevěstí pro cestování nic příjemného.…
0.1km
více »
Dobruška FEST 2016
Dobruška FEST 2016
Tipy a novinky
V letošním roce to bude již pošesté, kdy bude město Dobruška ho…
0.2km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
hodnoceni 8/10
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod.…
0.2km
více »
Dobruška – Mariánský sloup na náměstí F. L. Věka
Dobruška – Mariánský sloup na náměstí F. L. Věka
Socha
hodnoceni 10/10
Jednou z dominant náměstí F. L. Věka je Mariánský sloup z roku 1733. Jednalo se o dobu po bitvě na Bílé hoře, dobu tuhé…
0.2km
více »
Dobruška – renesanční budova radnice s věží
Dobruška – renesanční budova radnice s věží
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor. Mnohým je známé především kvůli jménu F. L. Věk.…
0.2km
více »
Dobruška a F. L. Věk - socha před radnicí
Dobruška a F. L. Věk - socha před radnicí
Socha
hodnoceni 10/10
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor, ale bohužel v době naší návštěvy to byla „brána…
0.2km
více »
Dobruška a František Ladislav Věk nebo František Vladislav Hek
Dobruška a František Ladislav Věk nebo František Vladislav Hek
Město
hodnoceni 10/10
F. L. Věk či F. Vl. Hek, filmová a literární postava nebo skutečná histor…
0.2km
více »
Dobruška - místo na zastavení
Dobruška - místo na zastavení
Městečko
hodnoceni 10/10
Dobruška je na pohled příjemné městečko, které má dlouhou,…
0.2km
více »
Dobruška - rodiště F. L. Heka (Věka), jeho historické centrum a pivovar Rampušák
Dobruška - rodiště F. L. Heka (Věka), jeho historické centrum a pivovar Rampušák
Tipy na výlet
Opustili jsme Nové Město nad Metují a pomalu směřuje na jih. Na cestě máme…
0.2km
více »
Dobruška - radnice
Dobruška - radnice
Radnice
hodnoceni 10/10
Budova radnice je nejvýznamnější dominantou města, postavena byla ve druhé polovině 16. století po požáru, který město v roce 1565…
0.2km
více »
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Náměstí
hodnoceni 9/10
História mesta Dobruška s približne 7000 obyvateľmi siaha do obdobia…
0.2km
více »
Dobruška - Mariánský sloup
Dobruška - Mariánský sloup
Socha
hodnoceni 9/10
Dobrušský Mariánský sloup se nachází v centru města na náměstí F. L. Věka před budovou radnice. Popud k jeho stavbě byl dán v roce…
0.2km
více »
Dobruška  - informační centrum
Dobruška - informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 9/10
Dobrušské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na náměstí F. L. Věka v budově městského úřadu čp.…
0.2km
více »
Mariánský sloup v Dobrušce
Mariánský sloup v Dobrušce
Socha
Tento Mariánský sloup byl postaven z podnětu zdejšího děkana Msgre. Jana Jindřicha Junga (1722-1735), aby se ukázalo, že je město vě…
0.2km
více »
Radnice v Dobrušce
Radnice v Dobrušce
Radnice
Tato renesanční budova má pocházet ze 2. poloviny 16. století. Nevíme však, zda vyrostla opět na tom samém místě. Navíc, zda se jedn…
0.2km
více »
Dobruška – rodný dům F. L. Věka i F. V. Heka
Dobruška – rodný dům F. L. Věka i F. V. Heka
Památník
hodnoceni 10/10
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do…
0.3km
více »
Dobruška
Dobruška
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Míříme do vstupní brány Orlických hor, do Dobrušky Jdeme za poznáním rodného města F.L.Heka, kterého „zviditelnil“ Alois Jirásek ve…
0.3km
více »
Dobruška a bývalá židovská synagoga
Dobruška a bývalá židovská synagoga
Synagoga
hodnoceni 10/10
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor, ale bohužel v době naší návštěvy to byla „brána…
0.3km
více »
Pomník Padlým ve světové válce Dobruška
Pomník Padlým ve světové válce Dobruška
Pomník
Pomník Padlým ve světové válce v Archlebových sadech v Dobrušce.Nápis:AŽ…
0.3km
více »
Dobruška - synagoga
Dobruška - synagoga
Synagoga
hodnoceni 8/10
Synagoga (bývalá) v Dobrušce s nachází východně od náměstí F. L. Věka, v místech, kde kdysi bývalo tzv. židovské město. Židé přišli …
0.3km
více »
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Muzeum
hodnoceni 9/10
Rodný domek V. L. Heka je jedním ze symbolů Dobrušky. Dům není významný…
0.3km
více »
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Muzeum
hodnoceni 8/10
Vznik Vlastivědného muzea v Dobrušce spadá do dvacátých let minul…
0.3km
více »
Kostel sv. Václava, mučedníka v Dobrušce
Kostel sv. Václava, mučedníka v Dobrušce
Kostel
Původní dřevěný kostel byl zasvěcen Panně Marii a zmínky o něm pochází již z roku 1350. Některé dobové prameny ho datují až do 10. s…
0.4km
více »
Dobruška  - Kostel sv. Václava
Dobruška - Kostel sv. Václava
Kostel
hodnoceni 10/10
Historie děkanského kostela sv. Václava spadá do 13. století. Ve 14. – 15. století byl kostel již kamenný což dokládá nalezený…
0.4km
více »
Dobruška - stará kovárna
Dobruška - stará kovárna
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Východně od dobrušského náměstí F. L. Věka se nalézá zajímá historic…
0.4km
více »
Dobruška – Rampušák, rodinný pivovar se sladovnou
Dobruška – Rampušák, rodinný pivovar se sladovnou
Technická památka
hodnoceni 10/10
Obliba i počet malých a rodinných pivovarů s tradicí i bez ní u nás stále…
0.5km
více »
Turistická známka č. 1970 - Pivovar a sladovna Dobruška
Turistická známka č. 1970 - Pivovar a sladovna Dobruška
Turistická známka
hodnoceni 10/10
Pivovar v Dobrušce začal pivo vařit v roce 1870. Možnost exkurze - prohlídky výrobního areálu Sladovny a…
0.5km
více »
Staročeský pivovárek v Dobrušce – je libo Rampušák nebo F.L.Věk?
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Staročeský pivovárek v Dobrušce – je libo Rampušák nebo F.L.Věk?
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Rodinný pivovar se sladovnou najdete v malebné…
0.6km
více »
Dobruška  - Kostel sv. Ducha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Kostel sv. Ducha
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel sv. Ducha nad Dobruškou je díky své poloze nad městem s…
1.3km
více »
zavřít reklamu