Svitávka - kostel sv. Jana Křtitele, fara a další památky v jejich okolí
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Svitávka je jihomoravský městys na řece Svitavě, který údajně již roku 1169 věnoval král Vladislav II. olomouckému opatství na Hradisku. Dnes tady žije asi osmnáct stovek obyvatel a památky, které pamatují zdejší středověké městečko nebo císařské prohlášení městysem v roce 1583, bychom ve Svitávce hledali již marně. Za jednu z nejstarších zdejších památek totiž můžeme považovat zdejší farní kostel sv. Jana Křtitele, který je barokní stavbou z roku 1703. Některé informační prameny uvádějí v souvislosti s tímto kostelem zařazení mezi památky raně barokní, ale vzhledem k tomu, že podle mnohých výkladů končí baroko již na přelomu 17. a 18. století, považuje toto zařazení i autor článku za – mírně řečeno – zcestný.
Svou současnou podobu získal kostel po požáru v roce 1793, ale kostelní věž byla zakončena empírovou přilbicí až po zásahu bleskem v roce 1834. V předsíni hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele je uložen renesanční náhrobník z roku 1560, který se původně nacházel ve zdi u vstupní brány. Zajímavý je jistě také fakt, že se ve věži nachází jeden z nejstarších zvonů v celém regionu. Pochází totiž z roku 1530. Pozoruhodné je rovněž - ke kostelu z náměstí vedoucí - unikátní kryté schodiště.
V těsné blízkosti kostela se nachází budova fary, která údajně patří k nejstarším stavbám tohoto typu na celé Moravě. Její současná podoba odpovídá přestavbě po požáru v roce 1793, ale na vstupním portálu si dodnes můžeme přečíst letopočet 1654. Přibližně stejně starý by měl být také - poblíž rostoucí - mohutný dub.
Kostel sv. Jana Křtitele ve Svitávce je obehnán mohutnou hřbitovní zdí, která je prolomena vstupní bránou. Před ní se tyčí pozdně barokní kamenný kříž. Tento farní kostel tvoří charakteristickou dominantu obce a byl zapsán i na seznam kulturních památek ČR.