Sychrov - zámek a zámecká zahrada
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek Sychrov je jedna z našich posledních větších zastávek cestou z dovolené. Najdete ho 6 km severozápadním směrem od Turnova, takže v Českém ráji.
Původně zde stála gotická tvrz, která byla zničena za třicetileté války. Koncem 17. století na stejném místě tehdejší majitel postavil dvoupatrový barokní zámek, který v r. 1820 zakoupila francouzská knížecí rodina Rohanů a zámek se stal jedním z jejich hlavních sídel. Aby splňoval jejich nároky na reprezentaci i pohodlné bydlení, rozšířili zámek ve stylu pozdního klasicismu. V letech 1847 – 1862 byla provedena přestavba ve stylu romantické gotiky. Tím byl vytvořeno zámecké nádvoří a tzv. čestný dvůr. V parkovém křídle zůstaly stále zachovány zdi původního barokního zámku. Zámecké interiéry byly upraveny novogoticky. Stěny i stropy salónů získaly dřevěné obložení, postupně byl doplněn i nový vyřezávaný nábytek.
Poslední z rodu Rohanů přijal ve 30. letech 20. století německé občanství, jejich majetek byl po válce zkonfiskován. Od r. 1950 byl zámek postupně zpřístupňován veřejnosti. Roku 1995 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou ČR.
V zámku je původní vybavení. Vzácná je kolekce francouzské portrétní malby, tzv. Rohanská portrétní galerie. Je to největší sbírka tohoto druhu ve střední Evropě. Je tam i sbírka leptaného a malovaného českého skla 18. a 19. století, sbírka českého a míšeňského porcelánu.
Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, který dnes má cca 23 ha. Původně zde byla provedena klasicistní přestavba. Zhruba po r. 1850 byl park upraven romanticky. Některé prvky původní přestavby však byly zachovány. V parku je množství okrasných i vzácných dřevin, nejvýznamnější je červenolistý rohanský buk. V parku jsou bazénky s fontánami, čínské jezírko s litinovým můstkem. Na konci parku proti zámku je oranžerie ve stylu italské novorenesance z doby po r. 1852. Již před tím tam však oranžerie stála zhruba 20 let. Rekonstrukce této stavby proběhla v letech 2009–2011. Nedaleko vlevo je vodárenská věž kruhového půdorysu z neomítnutého kamenného zdiva z r. 1891. Byla součástí vodovodního systému zámku. Rezervoár vody se nachází v horní části věže, kam se voda přečerpávala z říčky Mohelky a která se pak odtud dál rozváděla. V severovýchodní části parku je romantická stavba umělé zříceniny Arturova hradu. Dnešní podoba je z r. 1876, ale objekt stejného půdorysu se objevuje na katastrální mapě již r. 1843. V severní části parku je pak Rudolfova vyhlídka, ze které je nádherný pohled na okolní krajinu (Ještěd, Jizerské hory) a patrový kamenný sychrovský viadukt, který byl postaven při budování Liberecko – pardubické dráhy v letech 1857-1859. Nedaleko vyhlídky má být kamenná pumpa. Rustikálními prvky v parku mají být dřevěná chaloupka ve švýcarském stylu a holubník. Bohužel jsme nikde neviděli žádný plánek, ani šipky, abychom se lépe orientovali. Možná to bylo i tím, že jsme vyrazili do parku po prohlídce zámku, během které se spustil obrovský liják a vypadalo to, že za chvíli bude pršet zas. Proto jsme se nikde moc nerozhlíželi a rychle vyrazili do parku. Bylo to dobře, alespoň část parku jsme si zvládli projít bez deště. Bohužel k Arturovo hradu jsme nedošli. Je pravda, že jsme o něm neměli ani tušení. Určitě však prohlídka za to stála. A nejen zahrady. I interiér zámku je nádherný.
Sychrovský zámek sedmkrát navštívil i Antonín Dvořák, proto má na budově bývalé zámecké konírny pamětní desku. Na jeho počest se také od r. 1951 pořádá hudební festival Dvořákův Sychrov a Turnov. V r. 1834 zde byl dokonce i bývalý francouzský král Karel X. s doprovodem, ve kterém byl i Joachim Barrande, francouzský inženýr a celosvětově známý paleontolog, který si oblíbil Prahu, léta zde žil a dokonce se naučil i česky. Byl zde i František Josef I, Marie Terezie apod. O tom všem se víc dozvíte i na naučné stezce Lesní putování s Kamilem Rohanem, která má 6 zastavení a měří 1,8 km a začíná na parkovišti u vchodu do zámku.
Zámek je otevřen celoročně denně mimo pondělí, jen otevírací hodiny se liší. Od listopadu do března je otevřeno od 10:00 do 14:00 hod., v dubnu, září a říjnu od 9:00 do 15:30 hod., od května do srpna od 9:00 do 16:30 hodin. O vánočních svátcích je zavřeno.
V zámku jsou dvě prohlídkové trasy:
-
trasa A začíná zámeckou kaplí a zahrnuje zámecké interiéry.
-
trasa Klenotnice představuje tvorbu turnovského rodáka Františka Khynla (1907 – 2003), česko-amerického zlatníka a klenotníka. Kolekci svých 16 děl věnoval F. Khynl České republice.
Vstupné:
-
trasa A je ve výši 150,- Kč, snížené 105,- Kč, rodinné 405,- Kč
-
Klenotnice je 60,- Kč, děti od 6 do 15 let platí 30,- Kč
- zámecká zahrada - pro návštěvníky trasy A zdarma, v ostatních případech 20,- Kč. Děti do 6 let vstupné neplatí.
Točila se zde řada filmů a pohádek. Nejznámější jsou např. Zlatovláska, Radúz a Mahulena, Nesmrtelná teta, Tmavomodrý svět.
Jak už jsem napsala, zámek i zahrada je něco naprosto úžasného a když vyjde počasí, tak bych určitě doporučovala projít si i naučnou stezku, která vás dovede k Arturovu hradu. Nám bohužel to počasí nepřálo, pěkně jsme zmokli.