Synagoga Březnice
Židé začali Březnici osídlovat na počátku 18. století. Pro stavbu jejich ghetta jim byla přidělena lokalita poblíž březnického náměstí zvaná Lokšany. Postupně zde kromě synagogy bylo vystavěno 24 barokních domů, z nichž nejzajímavější je palác bývalého dvorního žida a úspěšného obchodníka Joachima Poppera.
Stavba synagogy v pozdně barokním stylu probíhala v letech 1725-26. K její přestavbě do dnešní empírové podoby došlo v roce 1821, když původní stavba byla zničena požárem. Při přestavbě bylo myšleno i na židovské děti a jedna z místností synagogy byla využívána jako židovská náboženská škola.
Svému účelu synagoga jako centrum židovského náboženství a vzdělávání sloužila do konce 30. let 20. století. Za druhé světové války byli všichni obyvatelé ghetta deportováni do Terezína a posléze do Osvětimi. Z nich přežil hrůzy války pouze jeden muž a tím také končí historie osídlení ghetta Lokšany židovskou komunitou. Po válce byla budova synagogy dlouho využívaná jako skladiště, nebyla udržována a začala chátrat. Obrat k lepšímu nastal v roce 1995, kdy se navrátila do rukou židovské obce. Po mnohaleté nákladné rekonstrukci byla synagoga otevřena veřejnosti v červnu 2014 a je v ní umístěna kromě expozice o místní ghettu i expozice židovské vzdělanosti.
Synagogu nyní spravuje Národní památkový ústav a spadá pod zámek Březnice. Na jejich stránkách je možné vyhledat aktuální informace o zpřístupnění této zajímavé židovské památky.