Do Radomyšle za dvěma kostely
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na vycházku po krásných kostelech, které se nacházejí v obci Radomyšle. Autobus z Prahy, Na Knížecí nebo vlakem s přestupem v Březnici. Kostel sv. Martina se nachází na náměstí, v blízkosti IC. Ke kostelu sv.Jana Křtitele, který se nachází na vršku nad městysem, dojdete po křížové cestě a žluté turistické značce.
Za čím jedeme?
Nejmonumentálnějším projevem baroka v Radomyšli je nový poutní kostel sv. Jana Křtitele na návrší východně od městečka, který v letech 1733 - 1736 nahradil starší renesanční stavbu. Architektura kostela se již stala vedle typické siluety vlastní Radomyšle trvalou dominantní součástí obrazu KRAJINY.
Čelní průčelí zdůrazňuje obdélný vchod uprostřed, nad nímž je v oblouku římsy osazena kamenná kartuše se znakem velkopřevora Gundackera Poppa z Dittrichštejna. Vchodový rizalit, sevřený vysokými pilastry, korunuje nad hlavní římsou trojúhelný tympanon, který je podložen štítem se segmentovým nástavcem a volutově prohnutými bočními křídly. Boky kostela v příčné ose hlavní lodi oživují vysoké vikýře, nad střechou závěru s vykrojenými rohy spočívá osmiboká sanktusová věžička. Drobná sakristie při východní stěně závěru byla sem možná přistavěna dodatečně. V bočních pohledech překvapuje poněkud nevýrazný přechod mezi symetricky řešenou frontou hlavní lodi a nárožní osou při dílu západní kruchty, který půdorysně mírně předstupuje. Teprve z bližších pohledů je patrné obohacení patek a říms pilastrů ve shodě s čelním průčelím a podložení dalším soklem. Tato okolnost vede k pracovní hypotéze, zda autor původně nepočítal s nasazením dvou západních věží.
Soudobá se stavbou kostela je převážná část vnitřního vybavení, k němuž patří zejména hlavní oltář, 4 oltáře boční a oltář s Kalvárií v kapli sv. Kříže, všechny s hodnotnými obrazy a plastikami, dále kazatelna, varhany a vyřezávané lavice.
Nejstarší podobu kostela sv. Martina v Radomyšli umožnil rekonstruovat až archeologický výzkum, doplněný u zdiva nad terénem podrobným průzkumem povrchovým. Archeologický výzkum především zjistil, že dnešní stavbě nepředcházelo starší provizorium a zachytil tvar a půdorysné rozměry původního románského kněžiště a reliéf terénu před dobou vzniku románské svatyně.
Přestože pro velkou raně gotickou přestavbu kostela sv. Martina chybí písemné prameny, komplexní průzkum stávající stavby umožnil tuto druhou významnou fázi ve stavební historii objektu vcelku uspokojivě rekonstruovat.
Stísněná protáhlá loď kostelíka záhy nestačila pojmout rostoucí počet obyvatel osady, která postupně nabývala forem městečka, i když zatím bez právního statutu. Hluboké a temné jednolodí současně neodpovídalo novému duchu a úsilí české gotiky 14. století o jednotný prosvětlený interiér. V druhé polovině tohoto století, spíše však k jeho konci, došlo proto k další velké stavební fázi ve vývoji objektu, při níž se rozšířil v podstatě na dnešní půdorysnou plochu. K oběma bokům původní protáhlé stavby přibyly dvě poněkud nižší boční lodě, takže celek vytvořil prostorovou formu trojlodí. Současná s barokní přestavbou kostela počátkem 18. století je kostnice v severozápadním koutě bývalého hřbitova a regulace přilehlé hřbitovní zdi při sousední vnitroblokové uličce. Kostnice přeměněná v roce 1877 na Boží hrob tvoří menší obdélné stavení s rovným stropem. Směrem ke hřbitovu zakrývá sedlo prejzové střechy volutový štít vrcholící půlkruhovým tympanonem s maltézským křížem, podobný štít se zvedá i nad severním čelem. Vchod v ose pod štítem, sevřený dvojicí pilastrů s římsovými hlavicemi, má půlkruhový záklenek vrcholící klenákem. Při úpravě v minulém století byl Boží hrob sestaven částečně z dílů staršího oltáře a uprostřed zavěšen hodnotný obraz Rodiny P. Marie z roku 1690, přemístěný sem patrně z kostela. Raně barokní - ze 17. století - jsou tu i druhotně použitá dvoje dvířka, vedoucí do zadní části objektu, která zdobí temperové malby sv. Petra a Pavla.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na jídlo jsme si zašli do místní restaurace na náměstí, hned vedle kostela sv. Martina. Byla zde příjemná obsluha a porce pro pány, ale ceny pro lidi .
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jelikož Radomyšl získala v roce 2005 titul Vesnice roku, udržují zde vše krásně a zdejší kostely i křížová cesta jsou v perfektním stavu. Křížová cesta má jen jednu chybu, že jsou dvéřka jednotlivých zastavení zamčená. Asi z důvodu ochrany před vandaly.
Ostatní informace
Peníze budete poptřebovat pouze na oběd a Dopravu. Kostely jsou přístupné o mši a poutích.