Březnice: kamenný kříž v ohradní zdi pivovaru
Stručný popis místa: Pokud jste někdy mířili v Březnici kolem zámku a přilehlého pivovaru k vlakovému nádraží, možná jste si naproti restaurace Špejchar povšimli kamenného kříže vsazeného do zdi pivovaru. Památkový katalog popisuje dotyčnou ohradní zeď jako tarasní, což znamená, že se jedná o zeď, která vyrovnává výškový rozdíl ulice a pivovarské zahrady. Kříž je vyroben z hrubozrnné žuly. Rozšířená verze že je do zdi vložen obráceně (jak je ostatně uvedeno i v památkovém katalogu), ale prý byla odborným restaurátorem vyvrácena.
Historie: Kříž nápadně připomíná smírčí kříže. Je neuměle opracovaný, což tuto teorii podporuje. Jeho neumělé opracování vede k domněnce, že byl vytesán laikem, jak tomu tehdy bylo zvykem, jako součást pokání a vyrovnání mezi člověkem, který zavinil něčí smrt a rodinou oběti. Co se týče stáří kříže informace jsou též dosti protichůdné. Památkový katalog datuje kříž do 18. století, maximálně do počátku 19. století, i když připouští neurčitě možnost, že je možná staršího data. Podle informační cedule však tato památka pochází možná už z 15. století. Předpokládá se totiž, že kříž je starší než barokní zeď pivovaru, ve které je dnes zasazen. Stál tu pravděpodobně už předtím, a jeho význam musel být zřejmě velmi důležitý, neb byl zasazen do nově vznikající ohradní zdi.
Zajímavé je, že v březnické kronice o něm není žádný záznam, první fotografie kříže pocházejí dokonce až z 90. let 20. století. Nikdo vlastně neví, jak a proč se ocitl v ohradní zdi pivovaru, kdo ho vytesal a jestli skutečně souvisí s nějakým dávným mordem. Informační cedule umístěná u kříže uvádí, že ve hře je i možnost, že jde o zakončení střechy nebo součást hrobu.
Možnost občerstvení: Dobře se najíte ve zmíněné restauraci Špejchar, další podniky najdete na náměstí (kavárny Zlatý časy a Nostalgie) nebo v areálu zámku.
Literatura a prameny
https://pamatkovykatalog.cz/zamecky-pivovar-2155993
informační cedule přímo u kříže