Tachov - městský hradební systém
Původně jsme se v Tachově stavět nechtěli. Jeli jsme do Českého lesa, kde jsme toho chtěli za jeden den zvládnout docela dost – zajít se podívat ke zřícenině Starý zámek, zúčastnit se slavnostního otevření nově zrekonstruované naučné stezky Sklářství v okolí Lesné, což bylo spojeno s komentovanou procházkou po trase této stezky. Dále pak se zajít podívat na rašeliništní jezírko na naučné stezce Podkovák a ještě večer si projít naučnou stezku Vodní svět a doufat, že zahlédneme bobry. Ale když jsme projížděli Tachovem, tak nás hradby tak zaujaly, že jsme se na chvíli zastavili.
V těchto místech vzniklo v první polovině 12. století pohraniční hradiště, pod kterým se rozvíjela trhová osada. Král Přemysl II. Otakar na místě hradiště vystavěl kamenný hrad a pod ním založil královské město. Prvně se připomíná r. 1285. Město mělo nepravidelný kruhový půdorys, již ve 14. století ho chránily ze všech stran hradby (8-10 metrů vysoké a přibližně 1,5 metrů silné) s 26 věžemi. Město mělo dokonce dvojicí příkopů s valem a parkánovou zdí. Do města se nechalo vejít pouze třemi bránami – od severu Horní bránou, od jihu Zámeckou (nebo také Říšskou) a Dolní (nebo také Nízkou). V průběhu 19. století byly některé části hradeb i brány odstraněny. Většina věží se zachovala, některé se staly součástí obytných domů. Od 70. let 20. století probíhá rekonstrukce této významné památky, která patří mezi naše nejzachovalejší městská opevnění.
Ve městě je řada dalších zajímavých památek a nebyl by problém zde zůstal klidně několik hodin. My jsme prošli ještě okolo gotického chrámu Nanebevzetí Panny Marie z doby vlády Karla IV. a okolo zámku, kde je nyní zpřístupněn nový prohlídkový okruh. Určitě za shlédnutí by stál i goticko-renesanční hřbitovní kostel sv. Václava, barokní areál bývalého františkánského kláštera s kostelem sv. Maří Magdalény nebo barokní Hausmannův mlýn ve Vodní ulici. Nedaleko od města severozápadním směrem jsou Světce, kde je nyní nově opravená unikátní novorománská jízdárna, druhá největší ve střední Evropě (první je Španělská dvorní jízdárna ve Vídni). Interiér zatím není zpřístupněn, občas se tam však konají různé kulturní akce.
Na město Tachov i na Světce se lze podívat z rozhledny Vysoká, která má tvar přesýpacích hodina a je otevřena celoročně. Je tam toho opravdu dost a já doufám, že nám to někdy vyjde a budeme mít víc času na prohlídku všeho zajímavého. Ale i tak jsme byli spokojeni. Dokonce není nutno parkovat na placeném parkovišti na náměstí. Když se dlouho nezdržíte, nechá se parkovat nedaleko na parkovišti u obchodního střediska Albert a hlavně se tam nechají doplnit zásoby na zbytek dne. Dokonce se v objektu nacházejí i placené toalety.