Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
NPP Peklo se rozkládá zhruba mezi obcemi Zahrádky a Sosnová na českolipsku. Jedná se o kaňonovitou průrvu vytvořenou vodní erozí v druhohorních pískovcích o délce asi 4km. Peklem prochází červená turistická značka na kterou se můžeme napojit buď v Zahrádkách u zámku, nebo v obci Karba, pokud zvolíme Dopravu vlakem.
Národní Přírodní památka Peklo, je svým bizardním skalním labyrintem roklí, strží a průrv, přímo stvořeno k poskytnutí jistých úkrytů jak pro lidi, tak věci. Zde nalézali v historických dobách útočiště mládenci před verbíři, protestanti před katolickým pronásledováním, v dobách válečných se tu ukrývali obyvatelé blízkých osad před nepřítelem. Přinášeli si s sebou to málo, co se jim podařilo zachránit, to co pro ně mělo největší cenu.
Procházíte-li Peklem, může se občas stát se narazíte na tzv. hledače pokladů, většinou s detektorem kovů, jak zaníceně pozorují okolí skal. Co tu vlastně hledají? Většinou bývají tajemní jak "hrad v Karpatech", ale podaří-li se vám s nimi navázat kontakt, mohou vám odpovědět že proslulý pekelský nacistický poklad. Fáma o něm je dnes už stejně legendární jako o podobném štěchovickém. Podle několika pramenů, koncem dubna roku 1945, se objevila v osadě Karba německá vojenská kolona nákladních aut. Příslušníci wehrmachtu evakuovali obyvatelé, ale ti přesto později uvedli, že vojáci odnášeli do Pekla beden. Těžko určit, co zde nacisté chtěli ukrývat. Faktem je, že na blízkých zámcích ve Stráži pod Ralskem, Horní Libchavě, Lemberku a Děčíně, měli své základny oddíli SS a dalších nacistických složek. Hned po skončení 2.světové války počali amaterští hledačí pokladů systematicky prohledávat Peklo. A po revoluci v roce 1989 se s hledači přímo roztrhl pytel.
Hledače nejvíce přitahovalo místo ležící sotva kilometr od začátku Pekla, směrem od Karby. Mohutná skalní stěna nás zaujme vytesaným otvorem asi ve výši 3m, další otvor a malou jeskyňku najdem z boku. K čemu původně sloužily prostory ve skále těžko říci. Snad si je vybudovali ti co zde hledali útočiště. O pár set metrů dále za osamocenou chalupou zvanou "Lisovou", jelikož zde žil známý disident Ladislav Lis, nalezneme celý skalní dům. Ale cesta k němu je velice obtížná, buď musíme zdolat zrádné močály a pak samotný Robečský potok a nebo musíme slézt některou z příkrých skalních strží. Skalní obydlí prostým okem nalezneme z cesty jen stěží, je ukryto v lesním porostu, spíše ho můžeme spatřit z jara, než vyraší listí. Ale vraťme se k místu se dvěma uměle vytvořenýma jeskyňkama. Vedlejší skála je pokrytá záhadnými liniemi čar, děrami navzájem propojenými, nebo samotnými, někde se dají spíše vytušit zašlé značky. A právě hledačí pokladů zarputile trvají na tom, že tyto značky ukazují cestu k pokladu nebývalé ceny. Nejvíce se shodují v tom, že značky představují mapu této oblasti, pokroucená linie kopíruje tok potoka, otvory představují jednotlivé skály. K utvrzení svých fantastických hypotéz přidávají podivný jev. Jedna skála ležící nalevo za úzkou strží v blízkosti značek, při určitém dopadu slunečních paprsků, vypadá naprosto přesně jako umrlčí lebka, známý, neblaze proslulý znak SS.
Dnes těžko říci, co je na něchto hypotézách pravdy. Každý ať si myslí své. Já sám zastávám názor, že pravý poklad v Národní přírodní památce Peklo, nalezneme jen prostřednictvím naších očí a srdcí. Krásnou, romantickou, až magickou krajinu, tajuplná Zákoutí, místa kam noha člověka vstoupí jen velice zřídka. Přeji vám hodně štěstí, při odhalování tohoto skrytého pokladu.