Tanger, africké město blízko Evropy
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Tanger (Tangier), africké město nejblíže Evropy.
Tanger je významný přístav spojující Afriku s Evropou. Pro svou polohu v Gibraltarské úžině bylo území samozřejmě osídleno již v dávných dobách.
Vystřídalo se zde mnoho národů, které zde zanechaly své kulturní otisky. Pobývali zde 1200 let před letopočtem Féničané, byla zde kolonie Kartága, byli zde Berbeři, Římané, Vandalové, zhruba 100 oblast patřila Byzantské říši, po roce 700 bylo město hlavní základnou Arabům při pronikání do Španělska. Později se zde střídaly námořní mocnosti, Portugalci zde vládli 200 let, potom ho předali Angličanům, které po 23 letech vytlačil marocký sultán. Jako zajímavost bych uvedl, že Maroko bylo prvním státem, který uznal Spojené státy americké. V 20. století byl Tanger dokonce nezávislým samostatným městem (protože se mocnosti o něj nedokázaly domluvit). Až v roce 1956 se Tanger po získání samostatnosti Maroka stal opět jeho součástí.
Při příjezdu lodí upoutají zbytky opevnění přístavu, na které navazuje nová zástavba. Hlavní pevností je však kasbah, kde se nachází bývalý sultánův palác Dar el Makhzen. V tomto paláci je dnes muzeum marockého umění. V budově bývalého amerického velvyslanectví je dnes muzeum Old American Lagetion. V něm jsou uloženy sbírky maleb a výtvarných děl 17 a 18 století. Na návštěvu muzeí, pořádnou prohlídkou kasbachu ani sultánových zahrad jsme bohužel neměli dost času.
Soustředil jsem se na pozorování života ve staré čtvrti. Místní očekávali nějaký svátek, tak bylo na mnoha místech vidět domorodce, jak vezou, nebo nesou domů ovci na oslavu. Před návštěvou tržiště jsme byli upozorněni na prodávající Berberky, které se poznají odlišným oblečením a zvláštními čapkami. Protože se tam považuje jejich fotografování za silně neslušné, mám snímek jedné jen zezadu. Oni místní všeobecně nesnášejí fotografování. Pokud je přesto někdo fotí, chtějí poměrně nevybíravě bakšiš. Město se všeobecně považuje za nebezpečné, náš místní průvodce nás asi proto pečlivě hlídal.
Uličky v centru jsou skutečně úzké, tvořené starými domy. Výnos turistického ruchu zřejmě nepřináší dost peněz na větší opravy. Například některé podpěry předsunutých bytů byly tak zrezivělé, že jsem se divil, že ještě nespadly. I ze snímků je vidět, že stav domů, i úroveň zdejších obyvatel má dost daleko do našich poměrů. Samozřejmě i v Tangeru jsou lepší čtvrtě i velmi luxusní rezidence té bohatší vrstvy. Údajně se zde rozvíjí cestovní ruch a staví se nové hotely. Při procházce městem, ani v přístavu jsem však v polovině září moc turistů neviděl.