Tenerife – 4 místa, která v průvodci nenajdete
Turistické cíle • Rekreační oblast
Pokud se řekne TENERIFE nebo Kanárské ostrovy, většina lidí si představí pláže a hotelové komplexy. Davy turistů, lesy slunečníků a stánky se zmrzlinou. Pravdou je, že takové je TENERIFE na velmi malém kousku své rozlohy. Zbytek pokrývá hornatá divočina, odlehlé vesničky a úzké silnice ohraničené žlutými kvádry. Okolo toho všeho nádherné útesy, o které se tříští vlny oceánu. Když tedy vynecháme klasické miláčky průvodců, kam se můžeme podívat? A co tam zažijeme?
- Město duchů – bývalá kolonie malomocných
Na půli cesty mezi jižním letištěm Tenerife Sur a hlavním městem Santa Cruz leží městečko Abades. Několik řad domů táhnoucí se od dálnice k oceánu. V létě plné turistů, mimo sezonu zůstává jen pár místních. Ale to není naše město duchů. Je potřeba jít pár kilometrů severněji směrem k Punta de Abona. Po překonání nízkého horizontu už vidíte několik domů, jejichž žlutohnědá barva splývá s okolní krajinou.
Po druhé světové válce se zde postavila kolonie pro pacient s leprou. Lepra propukla na Tenerife v třicátých letech během občanské války. V té době bylo na ostrově evidováno přibližně 200 nakažených osob. Jelikož neměli prostředky k jejich léčení, jediným řešením byla izolace na opuštěném místě. Tato nemoc zastihla Tenerife nepřipravené, než se postavilo první krematorium, zbavovali se mrtvých těl tak, že je házeli do oceánu. Což bylo řešení velmi nešťastné, pokud těla připlavala zpět na pobřeží.
Překvapivé je, že toto středisko nakonec žádný pacient s leprou nenavštívil. Než byl areál dostavěn, podařilo se začít s efektivní léčbou a nebyl již potřeba.
V šedesátých letech zde bylo vojenské výcvikové středisko a střelnice. Pohnutý osud tohoto místa pokračuje až do současnosti. V roce 2002 byl celý pozemek prodán italskému developerovi za 17 milionů Euro. Ten měl v plánu zde postavit další hotelový komplex s 3000 lůžky. Starosta obce prohlásil, že je to významný krok stát se známým turistickým místem na Tenerife. Vše překazil o rok později zákon o omezení turismu a areál zůstal opuštěn dodnes.
Další informace a fotografie a městě duchů najdete v tomto odkazu.
Od města směrem na jih vede nádherná stezka po útesech a přes pláže. Je to úzký chodník ohraničený kameny a vede do městečka Las Arenas. Po cestě narazíte na cibulová pole, opuštěné pláže nebo třeba skály útesů zbarvené do červena a vytvarované vlnami oceánu, které naráží na tuto hradbu ostrova Tenerife.
Pokud se stezku rozhodnete projít celou, za celý neprojdete žádným městem. Ano, kousek jsou obydlená místa, ale přímo přes ně stezka nevede. Díky své odlehlosti a nádherným zákoutím je zde možné najít několik nudapláží a jednu hippie kolonii s karavany. Je to zvláštní pocit se vynořit zpoza skály a sejít na místo, kde v karavanech žijí nazí lidé. Pokud se člověk oprostí od konvencí, nezbývá než jim přát a závidět. Na konci procházky ve městečku Las Arenas můžete navštívit jednu z malých restaurací a výbornými mořskými plody.
Městečko Los Silos se od úpatí hor táhne k oceánu. Kromě několika hotelů a prázdninových domů zde můžete obdivovat kostru velryby. Koho by napadlo se u velryby vykoupat v oceánu, ten to nebude mít lehké. Vlny narážejí na skály pobřeží a není to nejbezpečnější místo. Naštěstí je zde několik přírodních bazénků, kam se převalí voda a vytvoří tak netradiční místo k okoupání.