Terasy Ještědu – naučná stezka
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Terasy Ještědu jsou přírodní památkou. V chráněné oblasti Ještědu se nachází útvary vzniklé mrazovým zvětráváním. Najdete zde skalní bloky, sutě i jednotlivé balvany. Celkem je zde 10 úrovní teras, jejichž šířka je 20 až 70 metrů. Jednotlivé části památky turistům přibližuje Naučná stezka Terasy Ještědu. Stezka byla vytvořena Jizersko-ještědským horským spolkem v říjnu 2001. Okružní trasa naučné stezky má začátek i konec v sedle Na Výpřeži u autobusové zastávky. Název pochází z doby, kdy v Podještědí jezdili formani. Na tomto místě vypřahali přídavné koně, které si najali pro snadnější překonání strmého kopce. Celou trasu v délce 10 km projdete za 3 -5 hodin. Cesta je určena i pro cykloturisty. Stezka má 12 zastávek s informačními tabulemi, které návštěvníky seznamují s geologií a geomorfologií Ještědského hřebene, s historií chat, hotelů, pomníčků a taky lanovky na Ještěd. Jedna zastávka se věnuje spisovatelce Karolíně Světlé.
NS vede z Výpřeže kolem Výřivých kamenů (ty jsou složeny z jemnozrnného kvarcitu protkaného sítí světlých žilek) k chatě Ještědka. Zde se nachází odbočka na vrchol Ještědu. Od Ještědky směřuje stezka k pamětní desce zakládajícího člena a zároveň prvního náčelníka Horské služby v Jizerských horách Vladimíra Veleho. O 600 m jižněji překračuje 15 poledník východní délky, o čemž podává zprávu zde umístěná informační tabule. Po necelém kilometru může znavený poutník posedět v přístřešku Machova skála. Trasa pak pokračuje k rozcestí Frantina se stejnojmennou studánkou. A pak dále k rozcestí Červený kámen. Zde stojí zato zajít k Červenému kameni, což je skalnatý útvar, vzniklý mrazovým zvětráváním. Jeho pukliny jsou pokryty oxidy železa, které mají červené zabarvení. Ze skály je pěkný pohled do KRAJINY. Stezka poté turisty dovede k rozcestí Kamenná vrata a i zde stojí zato sejít odbočkou po žluté ke skalnímu útvaru Kamenná vrata. Jedná se o křemencovou skálu se skalním oknem, vytvořeným mrazovým zvětráváním. Od Kamenných vrat pak naučná stezka směřuje k rozcestí Na Výpřeži, kde končí.
Něco z historie Ještědu: První horská chata na vrcholu Ještědu byla postavena již v roce 1850. Vedle ní později přibyla vyhlídková věž. O 14 let později ji však strhla vichřice. Novou chatu s kamennou vyhlídkovou věží zde otevřeli v lednu 1907. Chata i s věží vzala za své při požáru v roce 1963. V roce 1966 byl položen základní kámen věže nové. Autorem projektu televizního vysílače s hotelem ve tvaru rotačního hyperboloidu je architekt Karel Hubáček. Stavba byla dokončena v roce 1973 a stala se významnou dominantou Libereckého kraje. Dominanta kraje byla prohlášena kulturní památkou.