Loading...
Středočeská obec Tetín nabízí svým návštěvníkům atrakce všeho druhu, takže uspokojen zde musí být snad každý turista, a to „bez rozdílu vyznání“. Jednou z těch přírodních je více než deset metrů vysoký umělý vodopád (čeština je prostě krásná a plná protimluvů), který vznikl v důsledku těžby vápence v dnes již opuštěném lomu. Občas bývá označován jako Tetínské vodopády, ale jedná se pouze o jeden vodopád, byť dvojstupňový. Ten horní je však vysoký pouze něco přes půldruhého metru.
Dvojstupňový vodopád je charakterizován malým průtokem, který nejvíce ovlivňuje provoz čistírny odpadních vod nad ním. Naplno tak vynikne v podstatě pouze v „období dešťů“.
Češtinářsky „zajímavá“ je také informace o tom, že Tetínský vodopád najdeme na Tetínském potoce, pod Tetínskými skalami i hradem Tetín a na konci Tetínského údolí či rokle (z toho by se jeden fakt potetil). Důležitá naopak může být – ne zcela přesná – informace o tom, že přístup k vodopádu je nebezpečný a velmi náročný. To však platí pouze pro výstup či sestup po skále těsně vedle samotného vodopádu, který je možný za pomoci – nikterak pevně a bezpečně působících – řetězů. Dosáhnutí vodopádu z Tetína nebo od „vyhlídky u hradu“ je poměrně pohodlnou záležitostí.
Předpokládá se, že nějaký menší přirozený vodopád se zde vyskytoval již před těžbou vápence. Dnešní vodopád sice vznikl lidskou činností v lomové stěně, ale stačil se už mezitím natolik pokrýt vegetací, že působí zcela přírodním dojmem.
Fotografie k článku jsou pořízeny převážně z plošiny mezi oběma stupni vodopádu, protože spolucestující rodinní příslušníci i přátelé zakázali autorovi článku pouštět se na mokré skále do „nějakých větších celků“ …