Loading...

Tragédie Bradla

Turistické cíle Pohoří

Některé události se člověka dotknou okrajově, jiné více, jiné pak zapůsobí velmi silně. Pokud se něco stane daleko od míst, která normálně navštěvuje, většinou pak takovou událost jen zaznamenáme, a po čase na ni klidně zapomeneme.

Když se ale něco stane tam, kde to člověk zná, nebo dokonce má i rád působí takový fakt daleko více. Mohli bychom říci: může za to Marie Terezie. No vlastně nemůže, ale jsou to částečně důsledky opatření velké panovnice. V době jejího panování byla velká část lesů vykácených a spotřebovaná nejen jako stavební materiál nebo energetická surovina. Problém ani nebyl v tom kácení, ale spíše to bylo liknavé nebo vůbec žádné vysazování nových stromů. Málo která oblast u nás (jako např. takové Křivoklátsko) mělo to štěstí, že už panovníci před tím zakázali kácet lesy (u toho Křivoklátu to bylo spíš ale v rámci loveckých kratochvílí).

Vláda uherské a české královny (velkovévodkyně rakouské, etc…) si uvědomovala ničení krajiny nevysazováním nových lesů a nařídila tak sázení nových porostů, kde tedy chyběly.

Problém byl v ne zcela vhodné struktuře nové sadby. Prostě bralo se co rychle rostlo. O tom věděli patrně už lesníci před 250 lety, ale kupodivu následující generace na tom moc nezměnili. Paradoxně když byla přijata legislativa, která utvrzovala správce v lesů stále sázet to samé. U nás tedy samé smrky. Paradoxně smrk byl stromem nejvyšších horských poloh, u nás tedy kolem 1000 m a výše. Níž se vyskytoval sporadicky. Uvádí se, že normálně roste tak nad 600 m n.m. Myšleno v naší zeměpisné šířce. Smrk má tu (ne)výhodu, že roste rovně a rychle. Z rovného stromu se hezky řežou desky a trámy a když roste dosti rychle, cca za 100 let se dá kácet. Takže pak takový smrk vytvořil až 70% skladby našich hvozdů.

Foto: Bobkart

Není divu, že do takového lesa ale snadno zasáhne nějaká pohroma. Velmi se vzpomíná na šumavskou kalamitu na konci 19. století. Tehdy les sežral kůrovec. Karel Klostermann o tom psal, jak byla na Šumavě nějakých deset let hojnost. Dřevo se muselo odtěžit a odvézt, takže práce bylo dost. Šumava nebyla jediná, podobné pohromy, třeba ne tak velké se udály i jinde. A zase se vysázely smrky. Nakonec se to i pěkně v čase poskládá. Marie Terezie, to máme 18. století, za sto let konec 19. století, za dalších sto let – současnost. Přiznejme, že problémy v našich lesích se táhnou vlastně celé 20. století, hlavně od jeho poloviny. Vzpomeňme na zasířené Jizerky nebo Krušné hory, ale exhalacemi zasažené i hory Orlické, Krkonoše, i naše Jeseníky a určitě i Beskydy u Ostravské aglomerace (no a pak i vnitrozemí s Vysočinou, kde sice není těžký průmysl, ale vítr zkažený vzduch dofoukne).

Že se má něco s lesy dělat se hovoří i po listopadu 89, ale pořád je to spíš takové teoretizování. Příroda nečeká. Můžeme se odvolávat na změny klimatu, ale je to vlastně jedno, už v bibli se hovoří o sedmi letech tučných sedmi hubených. Je to samozřejmě alegorie, ale má se vždy myslet na několik let dopředu (raději více, ve starém Egyptě to možná stačilo).

Říká se, že to začalo v roce 2014 (tedy ta současná tragédie). Kupodivu to mám i nevědomky zdokumentované. Tehdy přišla skutečně mizerná zima. Sníh napadl v prosinci, během Vánoc roztál a pak už bylo takové teplo, že další nenapadl nebo se neudržel a ani moc nepršelo. Jaro a léto tomu moc nepřidalo a táhne se to už delší dobu. Zimy nic moc, teplé jaro, malé srážky. Hned následující rok 2015 léto horké tak, že i v noci bylo 30°. Právě v roce 2014 jsme podnikli únorovou vycházku na Bradlo, no vlastně protože na běžky to nešlo…

O pár let později jsme sem vyjeli na kole zjara. Dva roky vlastně nejsou nic moc, ale základ pohromy už byl založen. Do oslabeného lesa se nenápadně vloudil lýkožrout smrkový a zprvu nenápadně začal les na Bradle chřadnout. Jak se počasí stává stále více stává nevyzpytatelným, přižene se sem tam nějaký vichr, který má v oslabených porostech široké pole působnosti. Velký vichr pak přišel v březnu 2018. Tehdy na Bradle padl skutečně velký kus lesa (nebylo to jen tam, vyrazili jsme tenkrát ze Skřítku na hřebenovku a museli se prodírat popadanými stromy).

Dlouho jsem tak na Bradle nebyl, ale on ten zničený les je krásně vidět z nížiny od Uničova nebo Libiny, klidně ze silnice nebo z vlaku.

Přišla ale doba, kdy jsme se vydali k Bradlu se spolužákem ze ZDŠ. Vlastně odlesnění masivu Bradla přineslo milovníků dalekých výhledů nepřeberné množství nových pozorovatelen, ale pohled na holý prostor je daleko skličující. Navíc i fakt, že popadaného a neuklizeného dřeva je tolik (prostě lesáci nestíhají), takže tam kde byla celkem pohodlná pěšina se musí překonat řada překážek a nástrah.

O samotném vrcholu Bradla toho asi bylo napsáno víc než dost. Takže o tom se už ani nebudu rozepisovat. Pár stromů naštěstí kolem vrcholových skalisek zůstalo, na výhledovou skálu se dá pořád snadno vylézt a vyhlídka je stále úchvatná (ač tedy podmračená). Vlastně ani nevím, jestli jsem na Bradle někdy byl ve vysloveně jasném počasí. U ohníčku se dá opékat (paliva je tu víc než dost), horolezci stále dobývají vysokou skalní stěnu a i studánka Běžinka kupodivu teče….

 

 

 

Poslední aktualizace: 26.4.2020
Nadmořská výška:
580 metrů nad mořem
Tragédie Bradla na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Tragédie Bradla

Na Moravský Blaník
Na Moravský Blaník
Cestopisy
Jaro už je nezadržitelně v plném proudu, což nutí všechny pohybuchtivé obyvatelstvo protáhnout své údy po zimní odstávce. Samozřejmě…
0.5km
více »
Bradlo  - vrcholové skalisko
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bradlo - vrcholové skalisko
Skalní útvar
Pod pojmem " bradlo" si nejspíš představíme divoké útesy a skalní seskupení známé ze Západních Karpat u našich sousedů na Slovensku,…
0.5km
více »
Jarní výstup na památné Bradlo
Jarní výstup na památné Bradlo
Tipy na výlet
Tento tip na další „zdravotní koronavirový“ výlet je určen převážně obyvatelům Šumperska a demilitarizované části Hané, tedy těch mě…
0.5km
více »
Dobytí Bradla z Prostějova
Dobytí Bradla z Prostějova
Tipy na výlet
Mráz a sluníčko jsme zažívali při výstupu z Libiny na Bradlo a souvislá…
0.6km
více »
Bradlo na Bílou sobotu, 16.04.2022
Bradlo na Bílou sobotu, 16.04.2022
Fotogalerie
Je-li Bradlo vysoké 599 m n.m. nebo 600 je vlastně jedno. Důležitý je fakt…
0.6km
více »
Bradlo severní stěnou
Bradlo severní stěnou
Tipy na výlet
Jednoho jarního rána v únoru jsme se vypravili na Bradlo. Letošní…
0.6km
více »
Výlet přes Bradlo do Brníčka
Výlet přes Bradlo do Brníčka
Cestopisy
Jeden jarní dubnový den jsme se vypravili opět na výlet. Vystupujeme v…
0.6km
více »
Lipinka - kaple sv. Václava
Lipinka - kaple sv. Václava
Kaple
Kaplička v malé vesničce Lipinka patří k informačně nejlépe utajeným…
1.4km
více »
Tři kameny - 559 m - Bradelská vrchovina
Tři kameny - 559 m - Bradelská vrchovina
Skalní útvar
Asi 3 km od Libiny, kousek od modré tur.značky vedoucí na Bradlo, leží v řídkém ,ale vzrostlém smrkovém lese malebné a romantické skalní us…
1.5km
více »
Kaple v Kamenné
Kaple v Kamenné
Kaple
   Pokud použijeme pro sestup z moravského "Blaníku" - (vrchu Bradla se skalnatou hradbou a nádhernou vyhlídkou) - zeleně značenou…
1.7km
více »
Cyklovýlet na Bradlo
Cyklovýlet na Bradlo
Tipy na výlet
Bradlo je skalní útvar na jehož vrcholku se nachází…
1.9km
více »
Tři kameny - Bradlo - Brníčko
Tři kameny - Bradlo - Brníčko
Cestopisy
  V Libině vystupujeme s Janou z vlaku v 9 hodin. Je překrásný dubnový jarní den. Napřed nás čeká pořádný, půl km dlouhý "strmák" nahoru …
2.1km
více »
Vodní nádrž Kamenná - Rohle
Vodní nádrž Kamenná - Rohle
Přehrada
Vodní nádrž na potoku Rohelnice na silnici mezi Rohlí a Nedvězím …
2.6km
více »
Rohle – kostel sv. Martina
Rohle – kostel sv. Martina
Kostel
K dominantám každé slušné vesnice patří kostel. Platí to i o malebné Rohli, která je tak trošku odsunuta stranou dění mezi kopci Úso…
2.6km
více »
Rohle – Kalvárie
Rohle – Kalvárie
Socha
Centru Rohle dominuje kostel a jak už to bývá, kolem něj je k vidění několik dalších zajímavých objektů, povětšinou nějakých soch a …
2.6km
více »
Nedvězí (Rohle) – Německá obecní škola
Nedvězí (Rohle) – Německá obecní škola
Dům, budova
Nedvězí je malá vesnice na Zábřežsku, tedy ležící v okrese Šumperk. Dnes…
2.7km
více »
Veleboř pálenice
Veleboř pálenice
Cyklo bar - hospůdka
Když tak občas vyjedu na kole do našeho okolí, narazím obvykle na velmi…
2.8km
více »
Nová Hradečná
Nová Hradečná
Vesnice
Pod názvem Nová Hradečná je obec známá od roku 1960, kdy byly spo…
2.9km
více »
Bradelským lesem Troubelice - Moravičany
Bradelským lesem Troubelice - Moravičany
Trasa
   Touto trasou jsme šli jedním ze dvou úvalů tzv. Bradelského lesa - horský hřbet. Kompet celý úval se táhne z jedné strany od…
3km
více »
Pískov – kaple sv. Antonína Paduánského
Pískov – kaple sv. Antonína Paduánského
Kaple
Pískov, malá vesnice olomouckého okresu, je dnes součástí obce…
3.2km
více »
zavřít reklamu