Třebíč a UNESCO – Přední synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Třebíč, to je unikátní soubor více jak sta dochovaných domů, dvou synagog, budovy židovské radnice, židovského muzea, objektu chudobince, nemocnice rabinátu nebo dvou škol.
Židovská čtvrť je volně přístupná a myslím, že kdo zavítá do Třebíče, neměl váhat s procházkou po dlažbě z říčních valounů v křivolakých uličkách. Co domek, to zajímavá fasáda nebo přímo různý stavební sloh. Miniaturní náměstí, zajímavé průchody mezi domy, malé dvorky, je pořád na co koukat. Ono se také jedná o jedinou takto kompletně dochovanou židovskou čtvrť v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele.
První zmínka z Třebíče o židovském osídlení pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. století, ale Židé zde určitě žili již dříve. Jejich označení žlutým znamením je patrně poprvé doloženo roku 1551 podle královského nařízení Ferdinanda I. Mimo to byli Židé občas vyháněni ze svých domovů. A když chtěli zůstat, museli za všechno platit a to podstatně více než křesťané.
Největší příliv židovského obyvatelstva do Třebíče probíhal zhruba od druhé poloviny 17. století. V roce 1723 byl vydán zákon o tom, že musí židé žít povinně v ghettech.
O rok později už měla židovská čtvrť v Třebíči devadesát pět domů, které měly dvě stě devět majitelů, a zdejší židovská obec byla jedna z nejpočetnějších na Moravě. Podmínky Židů se však v této době zhoršovaly a křesťané si vyměnili své domy s Židy bydlícími mimo čtvrť. Snad se i uvažovalo o výstavbě hradeb. První židovské ghetto bylo na světě. Vše ale bylo uměle plánováno a vymýšleno. Obyčejní lidé různých vyznání žili vedle sebe v Třebíči bez problémů. A díky tomu zde nejsou známy žádné pogromy na Židy.
V roce 1848 bylo vyhlášeno zrovnoprávnění židů s křesťany i dalšími náboženstvími. Židé, kterých zde bylo až 1200, se začali stěhovat za obchodem na náměstí nebo dokonce z Třebíče pryč. V židovské čtvrti se obyvatelstvo promíchalo a stala se z ní spíše dělnická kolonie. Před druhou světovou válkou jich zde zbylo necelých tři sto. Následovaly cesty do koncentračních táborů, ze kterých se vrátilo po válce pouhých deset osob.
Domy v židovské čtvrti si za dobu své existence „užily“ požáry i povodně, ale naštěstí přečkaly i socialistické plány na plošnou demolici a zůstaly do dnešních dnů, kdy se provádí postupné opravy.
Židovská čtvrť, která se nachází na původním historickém půdorysu, je spolu s Židovským hřbitovem a Bazilikou od roku 2003 zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictvíUNESCO jako jedna z nejzachovalejších židovských čtvrtí v Evropě. Při procházce čtvrtí nás zaujala například Přední synagoga, která se nachází v západní části čtvrti.
Synagoga se nazývala také Stará škola a byla v barokním stylu postavena v letech 1639 - 1642 na místě, kde dříve stávala starší dřevěná svatyně. V roce 1757 byla snížena o jedno podlaží, jelikož snad vadila synagoga při výhledech ze zámku. Mezi roky 1856 – 1857 prošel objekt novogotickou úpravou. Volně stojící jednopatrová budova s obdélníkovým půdorysem a valbovou střechou získala přibližně dnešní vzhled. Jednalo se o synagogu tradičního vnitřního rozvrhu, kde bylo v sále 114 míst a v patře 80 míst pro ženy na galerii.
Po druhé světové válce byla synagoga využívána jako skladiště, ale v letech 1953 - 1954 získala objekt Církev československá husitská a upravila ji pro své účely podle projektu architekta Otakara Máčela. Takto ji pro své bohoslužebné účely využívá dodnes. Vnějšímu pohledu na objekt dominují gotizující okna a lomené oblouky.
Otevírácí dobu a výši vstupného i další informace lze zjistit na internetu: http://ccsh-trebic.webnode.cz/bohosluzby/.
*
Návštěvu Třebíče a okolí mohu pouze doporučit:
- úžasná bazilika: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-romansko-goticka-bazilika-sv-prokopa
- město nejenom židovské: https://www.turistika.cz/mista/trebic-mesto-nejenom-zidovske
- sousoší Cyrila a Metoděje: https://www.turistika.cz/mista/trebic-sousosi-svateho-cyrila-a-metodeje
- kostel Proměnění Páně: https://www.turistika.cz/mista/trebic-kostel-promeneni-pane
- městský park Hrádek: https://www.turistika.cz/mista/trebic-hradek-a-zricenina-stredoveke-basty
- Masarykova rozhledna: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-masarykova-rozhledna
- židovský hřbitov: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovsky-hrbitov
- Zadní synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zadni-synagoga-a-muzeum
- židovská čtvrť: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovska-ctvrt
- vyhlídková věž: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-mestska-vyhlidkova-vez-kostela-sv-martina-z-tours
- kostel sv. Martina: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-kostel-sv-martina-z-tours
- obec Brtnice a zajímavé mosty:https://www.turistika.cz/mista/moravske-ci-brtnicke-hradcany-a-zajimave-mosty
- příjemná kavárna v Třebíči: https://www.turistika.cz/rady/trebic-a-kavarna-a-cukrarna-za-peci
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/