Třebíč – město nejenom židovské
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Třebíč se nachází po obou březích řeky Jihlavy. Počátky města se datují do období začátku 12. století a souvisejí se založením benediktinského kláštera. Díky štědrosti zakladatelů, kterými byli Litold Znojemský a Oldřich Brněnský, moravská údělná knížata, měl klášter velký význam a moc v přemyslovském státě a tudíž to bylo také významné středisko vzdělanosti i náboženského života.
Střed historické části města tvořil v minulosti velký rynek, dnes hlavní Karlovo náměstí o ploše cca 22.000 m2. Skoro uprostřed náměstí se nachází sousoší svatého Cyrila a Metoděje, které je kulturní památkou. Je jeho nespornou dominantou a tak se u pomníku čas od času shromažďovali lidé, konaly demonstrace, zapalovaly svíčky a promlouvalo se k lidu. A také se tam jen tak scházejí lidé. Proto se ve městě Třebíč snažili dlouhou vytvořit sousoší svatého Cyrila a Metoděje. A jelikož se blížilo výročí tisíce let od příchodu na Moravu, tak plány v druhé polovině 19. století nabraly reálnou podobu. Organizační výbor pro postavení sousoší uspořádal veřejnou sbírku, jejíž výtěžek činil 2.487 zlatých.
Nejprve se obrátili na Josefa V. Myslbeka, jehož návrh se jim sice líbil, ale finance nikoliv. Proto se rozhodli pro myšlenku sochaře Ludvíka Šimka, jehož návrh zhmotnil sochař Bernard Otto Seeling. S vytvořením podstavce mu pomohl kameník Josef Hraba z Počátek. Ještě předtím ale vložili pod sousoší, do základů schránku s dokumenty pro budoucí generace. Co tam přesně je, ale asi nikdo neví. Ani místo nebylo vybráno náhodně. Pomník se nachází tam, kde býval původně pranýř a „pracoviště“ popravčího kata. Sousoší bylo odhaleno 16. srpna 1885. A sláva to byla asi velká a trvala dva dni. Zúčastnil se také brněnský biskup František Saleský Bauer.
Když chce člověk vidět něco dalšího zajímavého, nemusí ještě opouštět náměstí. Nejenom místní renesanční perlou je zcela určitě malovaný dům se sgrafity, který se nachází na rohu Karlova náměstí č. 53. Postavit ho nechal koncem 16. století benátský kupec Francesco Calligardi jako svůj obchod s koloniálním zbožím. Z Francesca udělali místní Františka a domu říkali Františkovský.
Sgrafita sice byla nějakou dobu zabílena vápnem, ale naštěstí se dochovala dodnes. A tak může člověk obdivovat biblické postavy v prostoru mezi okny, pod římsou výjevy s lovcem a lvem, obrazy mužů v krojích 16. století na arkýři, postavy s loveckou výzbrojí na bočním průčelí do Hasskovy ulice a pestrou ornamentální výzdobu. V přízemí se dnes nachází výstavní síň, v prostředním podlaží obřadní síň a v horním patře rozhlasové studio a redakce Zpravodaje města Třebíče.
Ještě minimálně jeden dům stojí za povšimnutí. Říká se mu Černý dům a nachází se přibližně uprostřed spodní strany Karlova náměstí. V roce 1637 ho nechal měšťan Jan Rábl přestavět a jeho čelní stěnu opatřil figurálními sgrafity.
V horní části představují lidské ctnosti: Víru, Lásku, Naději, Spravedlnost, Rozum a Slávu. Pod nimi jsou zobrazeny lovecké výjevy a římští císaři Vespasián a Titus. Také v tomto případě byla po určitou dobu sgrafita zabílena. Zajímavý je také portál tesaný z jemného pískovce, nad kterým se nachází nápis: ,,POZIEHNEG HOSPODINE TOMUTO DOMU Y WSSECHNIEM W NIEM PRZEBYWAGYCZYM."
O kousek dál a výš se nachází Martinské náměstí a na něm římskokatolický kostel sv. Martina z Tours se 75 metrů vysokou Městskou věží, která je pozoruhodná mimo jiné rozměry svých věžních hodin, čímž se řadí na první místo na evropském kontinentě.
Člověk by si tady mohl určitě dál rozhlížet, ale je potřeba počítat s dostatkem času na návštěvu té části města, která byla v roce 2003 zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Židovská čtvrť společně s židovským hřbitovem a Bazilikou sv. Prokopa.
Třebíč, to je unikátní soubor více jak sta dochovaných domů, dvou synagog, budovy židovské radnice, židovského muzea, objektu chudobince, nemocnice rabinátu nebo dvou škol. Židovská čtvrť je volně přístupná a myslím, že kdo zavítá do Třebíče, neměl váhat s procházkou po dlažbě z říčních valounů v křivolakých uličkách. Co domek, to zajímavá fasáda nebo přímo různý stavební sloh. Miniaturní náměstí, zajímavé průchody mezi domy, malé dvorky, je pořád na co koukat. Ono se také jedná o jedinou takto kompletně dochovanou židovskou čtvrť v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele.
Ke klenotům evropského stavitelství patří také další zdejší úžasná stavba. Románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa, jejíž návštěva se pro většinu lidí stane nezapomenutelným zážitkem. Ohledně návštěv jednotlivých památek je dobré se podívat na internet: http://www.trebic.cz/ nebo se po příjezdu do města zastavit v některém z infocenter.
*
Návštěvu Třebíče a okolí mohu pouze doporučit:
- úžasná bazilika: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-romansko-goticka-bazilika-sv-prokopa
- sousoší Cyrila a Metoděje: https://www.turistika.cz/mista/trebic-sousosi-svateho-cyrila-a-metodeje
- kostel Proměnění Páně: https://www.turistika.cz/mista/trebic-kostel-promeneni-pane
- městský park Hrádek: https://www.turistika.cz/mista/trebic-hradek-a-zricenina-stredoveke-basty
- Masarykova rozhledna: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-masarykova-rozhledna
- židovský hřbitov: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovsky-hrbitov
- Přední synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-predni-synagoga
- Zadní synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zadni-synagoga-a-muzeum
- židovská čtvrť: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovska-ctvrt
- vyhlídková věž: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-mestska-vyhlidkova-vez-kostela-sv-martina-z-tours
- kostel sv. Martina: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-kostel-sv-martina-z-tours
- obec Brtnice a zajímavé mosty:https://www.turistika.cz/mista/moravske-ci-brtnicke-hradcany-a-zajimave-mosty
- příjemná kavárna v Třebíči: https://www.turistika.cz/rady/trebic-a-kavarna-a-cukrarna-za-peci
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/