Třebíč – kostel Proměnění Páně
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jedním ze svatostánků v Třebíči je kostel Proměnění Páně nacházející se v ulici Otmarově. V současnosti se jedná o kulturní památku ČR.
Historie kostela je úzce spjata se vznikem a existencí kapucínského kláštera na Jejkově, který byl založen na podnět Františka Augustina z Valdštejna. Základní kámen byl položen 3. června 1687 a dokončení se dočkal na přelomu let 1690 a 1691.
Kostel byl ale dokončen až skoro o dva roky později, na podzim roku 1693. Jeho vysvěcení 15. října toho roku se ujal biskup Jan Josef Breuner. Nejednalo se však o současné zasvěcení „Proměnění Páně“, které je doloženo až někdy okolo poloviny 18. století.
Kostel stojí na vyvýšené ploše, na podstavci a přístup je k němu po schodišti. Stavba je to celkem jednoduchá. Hlavní a jediná loď je orientovaná k jihu a doplňují ji dvě kaple. Věž kostela byla přistavěna až v roce 1884.
Fasáda kostela má barvu lososovou. Kříž, který lze spatřit v horní části objektu, se nachází na místě, kde roku 1905 namaloval obraz „Sv. František u kříže“ malíř Rosa. Bohužel při opravě kostela v roce 1942 byl tento překryt omítkou. Patrně jako náhrada byl v místě polokruhového okna namalován obraz „Sv. František se zříká světa“. Autorem je akademický malíř Jan Daněk z Letovic a předlohou mu byl obraz od španělského malíře Murilla. Nad hlavním vstupem je nápis a velký erb Valdštejnů připomínající patrona kostela.
Prostě zařízený interiér je zaklenutý valenou klenbou s lunetami. Hlavnímu oltáři dominuje obraz Proměnění Krista Pána na hoře Tábor, jehož autorem je italský malíř Josef Ceregetti. Patrony bočních oltářů jsou sv. Jan Nepomucký, sv. František a sv. Antonín. Boční kaple jsou zasvěceny sv. Barboře a Panně Marii Bolestné.
Pod schody do kostela je v rohu malá kaple Panny Marie Sedmibolestné. Před kostelem se dále nachází socha sv. Jana Nepomuckého, která původně stála na novodvorském mostě.
Římskokatolický kostel je farním kostelem farnosti Třebíč – Jejkov a spravuje ho Děkanát v Třebíči. Bližší informace si lze najít na internetu: http://www.jejkov.cz/clanky/kostely-a-kaple-farnosti/.
*
Návštěvu Třebíče a okolí mohu pouze doporučit:
- úžasná bazilika: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-romansko-goticka-bazilika-sv-prokopa
- město nejenom židovské: https://www.turistika.cz/mista/trebic-mesto-nejenom-zidovske
- sousoší Cyrila a Metoděje: https://www.turistika.cz/mista/trebic-sousosi-svateho-cyrila-a-metodeje
- městský park Hrádek: https://www.turistika.cz/mista/trebic-hradek-a-zricenina-stredoveke-basty
- Masarykova rozhledna: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-masarykova-rozhledna
- židovský hřbitov: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovsky-hrbitov
- Přední synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-predni-synagoga
- Zadní synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zadni-synagoga-a-muzeum
- židovská čtvrť: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovska-ctvrt
- vyhlídková věž: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-mestska-vyhlidkova-vez-kostela-sv-martina-z-tours
- kostel sv. Martina: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-kostel-sv-martina-z-tours
- obec Brtnice a zajímavé mosty:https://www.turistika.cz/mista/moravske-ci-brtnicke-hradcany-a-zajimave-mosty
- příjemná kavárna v Třebíči: https://www.turistika.cz/rady/trebic-a-kavarna-a-cukrarna-za-peci
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/