Loading...
V malebném městečku Třebívlice, které leží na okraji Českého středohoří, lze navštívit jedno menší muzeum, kde jsou ale k vidění velké věci.
Všechno začalo s nástupem 19. století, kdy se stal majitelem zdejšího panství František hrabě z Klebelsbergu. Za manželku si vyhlédl Amálii Brössigke, ovdovělou von Levetzow. Děti ale neměli, tak Třebívlice zdědila Ulrika Sofie von Levetzow, nevlastní dcera hraběte Theodora.
Nebýt jednoho známého spisovatele, tak by zmíněná dáma zůstala neznámá. Avšak nesmrtelný věhlas této ženy zapříčinil Johann Wolfgang Goethe. Bohužel už to byl starší pán, když se ve svých 72 letech zakoukal do sedmnáctileté Ulriky. Vznikl mezi nimi hluboký citový vztah a dokonce ji básník požádal o ruku, ale byl odmítnut. Goethe se vypsal ze svého zklamání v básni „Mariánskolázeňská elegie“. Ulrika se nikdy nevdala a zemřela 13. listopadu 1899.
U příležitosti 250. let narození Johanna Wolfganga Goetha (28. srpna 1749) a 100. výročí úmrtí Theodore Ulriky Sophie von Levetzow byla v budově třebívlického zámku instalována stálá expozice. Lze tady spatřit některé osobní věci Ulriky a také posmrtnou masku slavného básníka a dramatika Johanna Wolfganga Goetha. Ve zdejším muzeu mají však otevřeno pouze v sobotu a neděli. Přesnější informace je tedy dobré si zjistit před návštěvou na internetu.
Občas se uvádí na internetu, že také její proslulou kolekci sedmi krásných a velkých broušených šperků ze 469 granátů, které Ulrika zdědila. Vzácné šperky, které pocházejí z pozůstalosti Ulriky von Levetzow sice pochází z Třebívlicka, ale souprava, kterou tvoří víceřadý náhrdelník, dva párové náramky, zlatá spona k textilnímu pásu, zlatý prsten a pár zlatých náušnic, se nachází v hlavní budově Oblastního muzea a galerie v Mostě. Tady minulý rok otevřeli novou expozici o baronce Ulrice von Levetzow.
Granátová souprava šperků, která je jedním z nejvzácnějších šperkařských děl v České republice, je umístěna v pomyslném středu expozice. Podle prokázaných gemologických expertíz se jedná o největší světově známý soubor českých granátů na světě, jehož součástí je i největší broušený český granát v České republice. Šperk patří mezi 10 nejcennějších klenotnických prací v naší zemi.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/