Třinec - Evangelický kostel
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Město Třinec jsme si prošli během zimní dovolené v Beskydách. Jednou z mála památek, které se zde nacházejí je evangelický kostel a protože jsme jej při prohlídce města nemohli vynechat, zajeli jsme k němu autem. Měli jsme problém se zaparkováním, ale nakonec se nám podařilo najít místo, kde jsme našeho francouzského oře nechali mrznout.
Po zasněženém chodníku okolo frekventované komunikace jsme ke kostelu zamířili a brzy jsme k němu přišli. Jeho mohutná věž se vypínala naproti přes silnici, kterou jsme vzápětí přeběhli, abychom si tento evangelický novogotický kostel prohlédli zblízka.
Nad námi se tyčila jehlancová věž s hodinami a třemi zvony, které do ní byli zavěšeny v září 1898. Samozřejmě jsme se chtěli podívat také dovnitř, ale bylo zavřeno. Neviděli jsme tak dřevěný oltář a kazatelnu, které byly zhotoveny Robertem Hanelem z Nového Jičína podle nákresu architekta Theodora Prüfera z Berlína. Našemu zraku unikl také oltářní obraz s vyobrazením Kristova zmrtvýchvstání a sochy apoštolů Petra a Pavla jsou dílem Jana Raszky. Nemohli jsme si prohlédnout ani varhany na kůru, které vyrobila firma Rieger z Krnova.
Zvenku se nám však kostel líbil, možná i protože v letech 2011 - 2013 proběhla generální revitalizace kostela, během níž byla zejména obnovena fasáda kostela a vybudován bezbariérový vstup.
Když jsme se nedostali dovnitř, prošli jsme kolem svatostánku a prohlédli si tuto trojlodní stavbu, zakončenou trojbokým presbytářem.
Z historie jsme se dozvěděli, že kostel byl vystavěn dle návrhu architekta Julia Leischninga z Vídně v letech 1896 – 1899. Dnes slouží k bohoslužbám Farního sboru Slezské církve, který sídlí v domě Hutník hned u kostela a jenž jsme si prohlédli na závěr.
Syn zde úspěšně odlovil kešku a pak jsme evangelický kostel opustili a pěšky se vydali k několik desítek metrů vzdálené hvězdárně Mikoláše Kopernika, o které se více dozvíte v mém dalším článku.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelick%C3%BD_kostel_(T%C5%99inec)