Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Infocentrum
Lidský tvor je od přírody kočovný druh, ačkoliv se v pozdějších dobách, kterým dnes říkáme mladší doba kamenná značná část lidstva usadila v domnění, že zemědělnou prací dosáhne snažší obživy, někde v genech zůstala touha občas opustit rodný kraj a podívat se trošku mimo vlastní působiště.
Některým národům kočovnictví zůstalo dodnes, jiné národy se usadily, ale občas na nějakou tu výpravu vyrazily rovněž. Takovým výpravám se často říkalo války a pokud výletníci uspěli, dovezli si z takové výpravy množství zajímavých suvenýrů, kterým se tehdy říkalo válečná kořist.
Když začala stoupat obliba méně krvavých výprav do ciziny, prvními výletníky byli povětšinou majetnější cestovatelé, kteří si z takové exotické dovolené dovezli tu plátno nějakého italského či vlámského mistra, tu nějaký egyptský obelisk, či řecko-římskou sochu (nebo alespoň vázu, záleželo na peněžence výletníka).
Když se cestování rozmohlo i mezi prostším lidem, i ti si chtěli vzpomínku na takový výlet potvrdit nějakým artefaktem, kterým by si své putování mohli připomínat v pozdějších dobách. Protože plátna mistrů mezitím několikanásobně podražila, musel se takový turista poohlédnout po něčem dostupnějším. Tu se s rozvojem reprodukčního průmyslu vyrojila spousta upomínkových předmětů v různých podobách, nejdříve to byly nějaké obrázky, daugerotypie, kolorované pohlednice, různé vycházkové hole, odznáčky, štítky, panáčci, skřítci, přívěsky, až po vkusné plastikové teploměry s Eiffelovou věží či Lomonosovou univerzitou, a bůhví čeho ještě. Přiznejme si, že povětšinou to jsou pěkné blbosti, ale lidský sentiment snese i nějaký ten kýč.
Poměrně populárními se po revoluci u nás staly Turistické známky. Vyrábí je stejnojmenná společnost s ručením omezením v Rýmařově. Když v roce 1998 vyrobili známku s č. 1, která vcelku logicky zobrazuje Praděd (Rýmařov je na Moravě), snad ani netušili, do jakých až obludných rozměrů se produkce turistických známek rozroste. Vcelku brzy se stal ze známek vyhledávaný sběratelský artikl a některé turistické destinace se i perou, aby měly tu svou známku. Leckdy se můžeme setkat, že v jednom místě je několik známek odkazující na každý druhý barák.
Naštěstí to neplatí doslova, ale fenomén turistických známek pronikl i do zahraničí, tak není problém tento předmět získat i jinde po Evropě (celkem logicky Slovensko, Rakousko, Polsko, Itálie, Německo, Francie …), známky pronikly i za oceán (USA), dokonce i k protinožcům.
V současnosti existuje po celém světě přes 2700 známkových míst (a přibývají). Se známkami se hrají různé sběratelské hry, je to nakonec slušný business.
Společnost turistické známky se dnes nezabývá jen dřevěnými kolečky s obrázky různých atrakcí, dnes si můžete pořídit i sbírku nálepek, štítků, stampek a třebas si ještě na něco vzpomenete. Sbírku všech těchto vynálezů asi žádný soukromník nevlastní, ale velká část se toho díla shlédnout na výstavách, které měl výrobce porůznu instalované po okolí. Svého času byly turistické známky k vidění na hradě Bouzově, později na od Rýmařova bližším Sovinci (v regionu). Od roku 2014 je to všechno k vidění ve vlastním informačním středisku. To najdeme na Opavské ulici v Janovicích – což je dnes část Rýmařova, při výjezdu na silnici č. 11 směrem ke Skřítku hned první ves na ráně. Informační středisko uvidíme hned z kraje po pravé straně (za benzínovou pumpou).
Objekt zahrnuje budovu s obchůdkem, kde je možnost zakoupit velkou část produkce, v další budově kromě sociálního zařízení najdeme např. Půjčovnu sportovních potřeb, asi nejzajímavější je pak venkovní výstava turistických známek. Řada přístřešků s prosklenými vitrínami je členěná podle regionů, kde jsou všude známky k mání. Vstupu do areálů vévodí velká mapa Jeseníků, a protože areál je průchozí ve svahu, u horní brány najdeme Nultý rozcestník s vyznačenými vybranými směry (kam se známky dostaly). U horní brány narazíme na vstup do Campu Indiana, kde – jak můžeme usoudit z názvu se můžeme pobavit ve stylu Country and Western.
Centrum TZ je otevřeno celoročně, v letní sezoně je provoz rozšířen:
Otevírací doba: 1.10. - 30.6./1.7. - 30.9.
Pondělí: 9:00 - 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Úterý: 9:00 - 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Středa: 9:00 - 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Čtvrtek: 9:00 - 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Pátek: 9:00 - 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Sobota: 9:00 – 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
Neděle: 9:00 – 16:00 hod./8:00 - 17:00 hod.
(dle internetu)