Loading...
Tato zděná kapličková boží muka jsou „jako malovaná“ a patří díky turistickým vizitkám k nejznámějším pamětihodnostem jihočeského Týna nad Vltavou. A na malostranském břehu této řeky je také najdeme.
Boží muka na Malé Straně se tyčí v Žižkově ulici nedaleko nového mostu a na své současné stanoviště byla umístěna druhotně. Původně totiž stávala u starého mostu a na malostranském břehu ve čtvrti zvané Bojiště.
Tato drobná malovaná stavba z poloviny 18. století vznikla proto, aby připomínala místo krvavých bojů mezi rakouskými a francouzskými vojsky (tzv. válka o dědictví rakouské), které se zde odehrály 5. června roku 1742. Podle legendy byli padlí z bitvy pohřbeni přímo na tomto místě (myšleno původní stanoviště památky) a tato boží muka jsou tak vlastně jejich náhrobním kamenem. A podle očitých svědků se při přesunu božích muk v roce 1940, kdy se rozšiřovala silnice na Písek, skutečně nalezly pozůstatky hrobů.
Svou současnou podobu získala tato boží muka v roce 1994, kdy došlo – díky občanské sbírce – ke kompletní opravě tehdy dosti poničené památky. Restauraci maleb ve výklencích provedla akademická malířka Klára Šafářová.
Překvapivá může být pro mnohé skutečnost, že o chráněnou kulturní památku se v tomto případě nejedná.