Ujčov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Ujčov se nachází v okrese Žďár nad Sázavou. Patří mezi nejstarší vesnice v celém okolí a náležela v minulosti k pernštejnskému panství s centrem na nedalekém hradu Pernštejně. Rodová erbovní pověst uvádí právě Ujčov jako bydliště předka rodu, uhlíře Vaňka Vanhy.
Původně byla ves tvořena spíše volně rozmístěnými usedlostmi Podél řeky Svratky, teprve postupně propojovanými další zástavbou. K vlastnímu Ujčovu patří dnes ještě vsi Dolní a Horní Čepí, Lískovec a Kovářová. K obci náleží rovněž bývalý panský dvůr Bořínov, kde původně stávala také vesnice.
Starobylý původ zmíněných obcí dokládá mimo jiné např. kostelík sv. Václava v Dolním Čepí, vybudovaný ještě v románském slohu. Vznikl pravděpodobně již počátkem 13. století, tedy v době, kdy do této oblasti přicházejí a usazují se první osadníci. Kostelík bezprostředně souvisel se sousedním zemanským sídlem, dvorem, jehož pozůstatky jsou poblíž kostelíka patrné dodnes. V kostele se nachází také hrobka někdejšího významného místního rodu Humpolíků.
V pramenech se nejstarší zmínky o těchto osadách vyskytují ale až po polovině 14. století. Lískovec patřil nějakou dobu klášteru v nedalekém Doubravníku, ale po husitských válkách připadl i se zbytkem klášterního panství zpět Pernštejnům.
Ještě v polovině 17. století měly zmíněné obce jen kolem 9 usedlostí. Horní a Dolní Čepí bývalo dlouho uváděno dohromady jako jediná vesnice. Nejvíce se v pozdějších dobách rozrůstal vlastní Ujčov, a to díky své dobré komunikační přístupnosti. Ostatní vísky leží vesměs výše ve stráních, což jejich většímu růstu naštěstí zabránilo.
Jak již bylo zmíněno, součástí Ujčova jsou také osady Horní a Dolní Čepí. Jejich název měl původně znít Štěpí, a to podle štěpů, které se zde odedávna až dodnes úspěšně pěstují. Vesnice byla na obchodní cestě mezi hradem Pernštejnem a zámkem Kunštátem založena již někdy ve 13. století.
V Horním Čepí se za 2. světové války nacházel operační štáb partyzánů a v okolí působilo hned několik partyzánských skupin, s nimiž aktivně spolupracovali i místní obyvatelé. Jako připomenutí této činnosti byl v roce 1975 v lese při silničce mezi Dolním a Horním Čepím (a nedalekou obcí Chlébské) zbudován partyzánský památník.
Částí Ujčova prochází červená turistická značka z Nedvědice do Štěpánova nad Svratkou a dále...
zdroje: webové stránky obce, wikipedie...