Ústí nad Orlicí - Stará nádražní budova
Stará nádražní budova je dnes součástí komplexu nádražních objektů v železniční stanici Ústí nad Orlicí, které se nacházejí na západním okraji města. Pro svou architektonickou ojedinělost a zachovalost byl tento objekt v roce 2010 vyhlášen za kulturní památku. Původně měla být budova zbourána a přes ní měla vést napřímená železniční trať. Proti demolici objektu však vznikla petice "Nádraží nedáme", kterou podepsalo přes 16 000 občanů. Kolem nádraží vede železniční trať již od roku 1845.
Objekt stanice vznikl v roce 1874 při vybudování další trati na Letohrad. Z provozních důvodů byla budova umístěna mezi dvě skupiny kolejí a byla přístupná pouze přes úrovňový přejezd. Patří k nejstarším nádražním objektům v České republice. Vzniklo podle návrhu architekta Rudolfa Freye. Budova na půdorysu H s kamennými římsami je postavená z režného zdiva, horní podlaží jsou z méně obvyklého hrázděného zdiva. Je zajímavá mimo jiné tím, že je průchozí, aby mohli výpravčí i cestující procházet na obě strany kolejiště.
Dnes je přístupná podchodem pod železniční tratí. Elektrifikace na hlavní pražské trati (010) proběhla v roce 1957, letohradská (024) byla elektrifikována v roce v roce 1982.
Turistická mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL 1:25 000 Orlicko-Třebovsko