Valašskoklobucký kostel Povýšení sv.Kříže
Valašskoklobucký rynek je dosti svažitý (však se také celé centrum města v podstatě rozkládá na východním svahu kopce) a pokud pojedete přes „Klobúky“ po hlavní silnici z Brumova-Bylnice na Vsetín, vlastně jej zespodu od silnice ani nespatříte. Stejně tak nejstarší městskou památku – kostel Povýšení sv.Kříže, který se nachází ještě výš na kopčisku a je od náměstí vzdálen asi 150 m.
Jedná se o jednolodní chrám, který má oble ukončený presbytář a k jehož západnímu průčelí se tiskne mohutná hranolová renesanční věž zvonice. Sakrální stavba zde stávala již od 13.století, ale při tatarském vpádu bylo město, fara i kostel vypáleny. Znovuvystavěný svatostánek se oblékl do renesančního hávu, ale barokní přestavba z roku 1772 vzhled exteriéru i interiérů (až na tu věž) opět změnila a v této podobě jej můžeme spatřit i nyní.
Střecha kostela je sedlová, nad kněžištěm valbová. Venkovní žlutá fasáda je zdobena bílými pilastry a římsami. V bočních ramenech chrámové lodi jsou kaple. V západní části interiéru se nachází kruchta s varhanami, která je podklenuta křížovou klenbou a tu nese osm kamenných sloupů. Interiér je dále členěn přerušovanými římsami a sdruženými anebo samostatnými pilastry. Loď je zaklenuta pruskou klenbou, mezi kruchtou a lodí ozdobena štukovým zrcadlem a v příčné lodi ve štukovém poli čtyřmi ovály a nástěnnou malbou. Věž zvonice je pětipatrová a přístupná z interiéru kostela.
Při barokní přestavbě byla prodloužena chrámová loď, vystavěny obě kaple a zároveň byla zbudována krypta.
Nejcennější a také zároveň nestarší částí mobiliáře je pískovcová křtitelnice z roku 1521, kterou zhotovil mistr Petr z Olomouce. Je zhruba metr vysoká a nádoba ve tvaru dvanáctiúhelníku se v současnosti využívá jako kropenka. Křtitelnice pochází z období přechodu gotiky k renesanci.
Další cennou památkou jsou dva zvony pocházející z roku 1665. Za pozornost stojí též motiv nalezení sv.Kříže, který na oltářní obraz vymaloval vídeňský mistr štětce Karl Hemerlein v roce 1857.