Valdštejnský palác
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Valdštejnský palác je rozsáhlý raně barokní komplex, který byl postaven v letech 1621 - 1626 pro Albrechta z Valdštejna podle projektu A. Spezzy a N. Sebregondiho. Jednalo se o první monumentální světskou barokní stavbu v Praze. Aby mohl tak velký, a na svou dobu v Čechách neobvyklý, komplex vzniknout, musel vévoda v prostoru Malé Strany vykoupit cca 3O domů (mj. palác Trčků z Lípy) a několik zahrad. Hlavní budova je dvoupatrová se dvěma nádvořími paralelně k průčelí. Na ni napojen trakt koníren s navazující čtyřkřídlou jednopatrovou budovou určenou pro provoz dvora. Severní chodba vede k příčně položené jízdárně. Valdštejnský palác je bohatý na vnitřní výzdobu, v roce 1995 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. Od roku 1996 je sídlem Senátu České republiky. Společně s Valdštejnským palácem byla v letech 1623 ? 1629 budována i Valdštejnská zahrada.
Valdštejský palác pod Pražským Hradem, postavený v roce 1623 Albrechtem z Valdštejna, je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky.
Albrecht z Valdštejna určitě nebyl skromný šlechtic. Ve dvacátých letech sedmnáctého století skoupil na Malé straně asi třicet paláců a zahrad. Jedním z nich byl i Trčkovský palác. Albrecht z Valdštejna se rozhodl, že jej částečně zbourá a na jeho místě nechá postavit palác, který bude konkurovat i Hradu. Rozhodně postavil palác, který stojí za návštěvu.
Palác můžete navštívit každý víkend od 10 do 17 hodin. Uvidíte Hlavní sál, Rytířskou síň, Předpokoj, Audienční síň a Mytologickou chodbu.
Hlavní sál je nádherný velký prostor, jehož výška sahá přes dvě patra. Na jeho stropě je freska, na které uvidíme boha války, jímž je Mars s podobou Albrechta z Valdštejna na válečném voze taženém čtyřspřežím, jaké obvykle patřilo jen bohu Slunce.
V Rytířské síni, kde kdysi dávno stával trůn, na kterém sedával vévoda a přijímal oficiální hosty, dnes uvidíme krb a nad ním jezdecký Albrechtův obraz. Stěny pokrývají tapety z telecí kůže s plastickým vzorem květin a ptáků. I dnes jsou zde přijímány nejvýznamnější návštěvy Senátu.
Předpokoj, další z místností, kterou můžete v paláci navštívit, byl místností, kde návštěvy čekaly na přijetí v Audienční síni. Dominantou jsou dvě veliká benátská zrcadla a skleněný lustr.
Kruhová Audienční síň byla prostorem, kde se přijímaly návštěvy. Má spoustu zváštností - skryté točité schodiště do zahrady, freskovou výzdobu a pozoruhodnou podlahu, sestavenou do takzvané kvadratury kruhu, která vytváří dojem nekonečného rotujícího principu. Tento obrazec byl v renesanci a baroku symbolem nekonečna.
Přes Audienční síň dojdete do Mytologické chodby s výzdobou s motivy Ovidiových Proměn.
Na nádvoří paláce najdeme vchod do skepení, kde je možné prohlédnout si protokolární dary Senátu.
Přes nádvoří projdeme do Valdštejnské zahrady. Ke zdi paláce přiléhá největší Sala terrena v Praze, kde se často pořádají koncerty. Kolem voliéry, ve které je dnes skupinka výrů, projdeme ke krápníkové stěně, ze které na nás tu a tam vykukují skřítci, žáby a podivné obličeje.
Bronzové sochy v zahradě zobrazují Adonise, Venuše, Bakcha a dalších bohů. Na konci druhé části zahrady rozdělené plůtky z keřů a průhledy s fontánami je jezírko s kachnami a rybkami. A dívejte se do korun stromů. Je možné, že tam zahlédnete místního bílého páva.
Pokud se nacházíte v našem hlavním městě nebo v letních měsících plánujete jeho navštívení, určitě Vám tento typ na výlet příjde vhod, po té, co se budete prodírat davy lidí a turistů, určitě nepohrdnete návštěvou právě Valdštejnské zahrady, je v samém srdci města, u zastávky Malostranská, dostat se k ní můžete též z Malostranského náměstí , přes Valdštejnské náměstí.
Valdštejnská zahrada patří k Valdštejnskému paláci. Ten je první světskou barokní stavbou v Praze. Rezidence,jíž muselo ustoupit 22 malostranských domů, představuje dvoupatrové a patrové budovy, obklopující pět nádvoří, na jižní straně pak i honosnou palácovou zahradu . Tu obklopují vysoká zeď a stěny hospodářských objektů ze všech stran. Byla budována spolu s Valdštejnským palácem v letech 1623 - 1630. Je přístupná veřejnosti a patří k nejkrásnějším v Praze. Při vstupu od Valdštejnského paláce stojí velkolepá sala terrena se třemi arkádami, zdobená nástropní štukaturou a obrazy z Trojské války. V prostoru před ní stojí mramorová kašna s bronzovou fontánou a sochou Venuše a Amora od Benedikta Wurzelbauera. Je to jediný pozůstatek velkolepé sochařské výzdoby, jejíž převážnou část v roce 1648 ukořistili a odvezli Švédové. V roce 1890 se však podařilo Venuši s Amorem získat zpět. Ostatní sochy jsou nahrazeny kopiemi.Po pravé straně saly terreny potom stojí voliéry s vírem velkým (bubo bubo), grotty s umělými krápníky. Zahrada je nádherně upravená a udržována, je zde též chován páv, proto není nic neobvyklého jej nebo jeho potomky zahlédnout na místních Trávnících. V zadní části zahrady(u vchodu od stanice metra Malostranská) se pak rozhkládá bazén s umělým ostrůvkem a jízdárna, která dnes slouží především jako výstavní síň.