Velké Dářko – rozcestník Na Hrázi aneb Dařbucha Michala Olšiaka
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Betonové sochy žďárského umělce Michala Olšiaka jsou stále populárnější. A jistě nejen proto, že je to sympaťák, mezi jehož oblíbence patří zejména Sandro Botticelli, Hieronymus Bosch a Matyáš Bernard Braun, což nepochybně svědčí o vytříbeném vkusu. Jednu z nich, pocházející z roku 2011, najdeme také na začátku hráze největšího rybníku Vysočiny, tedy Velkého Dářka. Jedná se o přibližně čtyři metry vysokou skulpturu, připomínající hlavu nějakého hodně nosatého pohádkového tvora. Údajně se jmenuje Dařbucha a je to rozcestník „Na Hrázi“, nacházející se v nadmořské výšce621 metrů nedaleko od stejnojmenné „občerstvovací stanice“. Podle něj se můžete nasměrovat na okolní vesnice, tedy Račín, Radostín, Polničku nebo Škrdlovice.
Tento betonový rozcestník vznikl jako jedenácté Olšiakovo sochařské dílo na území žďárského okresu a údajně symbolizuje oživlé kořeny vodních rostlin. Koneckonců jeho autor se nikdy netajil svým kladným vztahem k přírodě, do které se také svá díla snaží postupně umísťovat. A to nejen u nás, ale také v Německu nebo Itálii.
A jen tak pro doplnění. Velké Dářko je největším rybníkem Českomoravské vrchoviny, který vznikl údajně již na konci 15. století. Dnes slouží hlavně ke sportovním aktivitám a k rekreaci.