Loading...
Oficiálně se nazývá kostelem sv.Kříže, ale protože byl už od doby svého vzniku součástí sousedního špitálu, je daleko známější pod tímto názvem. Na konci 14.století jej nechal vystavět tehdejší pán velkomeziříčského panství – Zikmund Helt z Kementu (a místokancléř Království českého), který byl po své smrti roku 1564 pod podlahou tohoto menšího kostela v kryptě pochován.
Původně gotický chrám má trojboké kněžiště, renesanční přestavbou prošel ve století šestnáctém a o dvě století později se dočkal klasicistních úprav. V 19.století se jeho majitelem stala Špitální nadace Svatého Kříže (kromě kostela vlastnila i objekty kláštera se zahradami), ale v padesátých letech minulého století jim bylo vše znárodněno a kostel se proměnil na skladiště zdravotnického materiálu. Ten byl v sedmdesátých letech přestěhován jinam a kostelík byl zcela uzavřen.
S jeho opravou se začalo až po „sametu“, zato se jednalo o opravu generální a rekonstrukcí prošly nejen interiéry, ale i venkovní fasády a střecha chrámové lodi i věže. Celé to stálo více jak půl miliónu korun.
Na tuto Kulturní památku ČR narazíte nedaleko soutoku Balinky s Oslavou hned za dolní branou a zbytky městského opevnění v ulici U Bašty. V chrámu se nachází jediný oltář, před ním je zazděný vstup do hrobky a na zdi osazen náhrobní kámen pánů z Lomnice, neboť Meziříčtí páni byli jejich větví. Před vchodem je umístěn zvon sv.Mikuláše, který se nesměl kvůli kazu (prasklině) používat.
Vedlejší špitál byl ve čtrnáctém století vlastně jakýmsi tehdejším domovem pro seniory. Nacházelo se v něm ubytování pro tucet lidí a kromě kostelíka měli tito středověcí „důchodci“ k dispozici i svoji vlastní zahradu.
V novějších dobách byl špitál přestavěn na obytné stavení a v kostelíku se dnes konají besídky, koncerty, přednášky a výstavy. Slouží se v něm i bohoslužby, ale tyto obřady se konají v byzantsko slovanském duchu a jen každou druhou neděli.