Větřní - kostel sv. Jana Nepomuckého
I když je Jeník z Nepomuku nejoblíbenějším českým světcem, jehož sochu najdeme snad v každé vesničce čítající alespoň padesát duší, kostelů mu v České republice až tak moc zasvěceno není. Jeden z mála najdeme například v jihočeské obci Větřní, kterou snad nejvíce proslavily tamní papírny. Větřní se nachází nedaleko „unescového“ Českého Krumlova, žije zde něco přes čtyři tisíce obyvatel a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. Zdejší dominanta je však podstatně mladší. Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Větřní byl totiž postaven teprve v letech 1936 až 1938 a nahradil vlastně malou kapli stejného zasvěcení. Autorem plánů stavby byl architekta Ing. Jan Foschum a stavitelem Jan Stepan a stavební společnost Ing. Karla Fischera. Celkové náklady na stavbu tohoto kostela tehdy činily 1.700.000,- Kč, přičemž většinovou část uhradila soukromá papírenská firma Spiro. Kostel byl poté slavnostně vysvěcen pražským biskupem Janem Remigerem.
Podle dobových materiálů měl kostel ve své podobě spojovat požadavky dvou skupin obyvatelstva Větřní. tedy rolníků a zaměstnanců v průmyslu. Ti první požadovali široký pohodlný vesnický kostel starší tradice, ti druzí svatostánek spíše střízlivý. Možná proto zde nakonec vznikl kostel bazilikální formy s jednou hlavní a dvěma postranními loděmi. Kostel je 33 metrů dlouhý a 20 m široký; vnitřní délka střední lodi je přitom 24 m a její šířka necelých 11 m. Každá z postranních lodí je pak široká 3,6 m. Vnitřní výška kostela s betonovým stropem je téměř 12,5 metru. Jednalo se údajně o „velkou stavbu za malé peníze“ s vnitřní kapacitou přes tisíc věřících. Věž se nachází na jižní straně kostela a ve všech jejich podlažích vznikly další prostory (sakristie, depozitář nebo vysoký prostor zvonice, umožňující zavěšení zvonů nad sebou. Věž působí poměrně impozantním dojmem, na čemž má zásluhu zejména její přechod ze čtyřúhelníku na osmiúhelník a cibulové zakončení. Ve věži se nachází pět zvonů; tři původní (Panna Marie Bolestná, Matka Boží a sv. Josef), dva nahradily zvony zrekvírované v období II. světové války. Na dveřích hlavního vstupu jsou zobrazeni čtyři evangelisté se svými atributy. Před kostelem bylo zřízeno vydlážděné prostranství a v jeho příčné ose byla postavena fara.
A co zajímavého můžete vidět v interiéru chrámu ve Větřní? Například hlavní oltář se skupinou kříže v nadživotní velikosti (Ježíš na Kříži a sv. Jan s Pannou Marií pod křížem), kapli sv. Vojtěcha, umístěnou pod presbytářem, nebo kazatelnu se symbolem dobrého pastýře a Ducha svatého. Za zmínku stojí také velká okna hlavní lodi s postavami apoštolů, boční oltáře Panny Marie, sv. Josefa a Panny Marie Bolestné nebo křtitelnice. Samostatnou kapitolou jsou sluneční hodiny s obrazem sv. Kryštofa na věži a varhany. Ty jsou údajně vysoce kvalitním barokním nástrojem, zhotoveným bratry Riegrovými.
Před chrámovým průčelím bylo vydlážděno prostranství, v jehož jihozápadním nároží je umístěna malá a poměrně jednoduchá kaple. Byla postavena v roce 1850 (takže je starší než kostel) a do jejího interiéru lze běžně nahlédnout. Kompletní rekonstrukcí pak prošla v roce 2008.
Kostel ve Větřní je přístupný většinou pouze během nedělních bohoslužeb. Od roku 1995 byla postupně provedena jeho celková rekonstrukce, která byla uhrazena převážně z německých finančních prostředků a celkově přišla téměř na čtyři miliony korun. To je více než dvakrát tolik, co stála celá stavba tohoto chrámu (samozřejmě v jiné době a jiném kurzu). Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Větřní i fara vedle něj byly v dubnu roku 1999 zařazeny mezi naše chráněné kulturni pamatky.