Podkomorskými lesy
Kam a jak jedeme?
Dnes si uděláme projížďku rekreační oblastí na západním okraji Brna – do Přírodního parku Podkomorské lesy, kraje Pohádky máje, na hrad Veveří a projdeme se kolem Brněnské přehrady. Popisovanou trasu jsem absolvoval na kole, ale lze ji vhodně upravit pro pěší výlet.
Za čím jedeme?
Přírodní park Podkomorské lesy byl založen v roce 1989 a zahrnuje rozsáhlé lesní porosty na obou březích Brněnské přehrady. Je oblíbeným výletním místem obyvatel Brna a přilehlých obcí.
Jižní části parku dominují nejvyšší brněnské vrcholy Kopeček a Lipový vrch (479 a 478 m). Značnou plochu severní části zabírá velká oplocená obora „Přehrada“ ve vyšších partiích kopců Trnůvka a Kuňky. Zajímavým je poutní místo U Tří křížů nedaleko obce Chudčice, kde kdysi stávala kaplička. Vede sem křížová cesta od pramene „zázračné vody“.
Od parkoviště nedaleko hráze Brněnské přehrady vyjíždíme po žluté značce podél pláží, přejedeme silnici, napojíme se na cyklotrasu 5005 „Brněnské kolečko“ a stoupáme asfaltovou lesní silničkou Kočičím žlebem k Ríšově studánce, kde je významná křižovatka turistických cest. Odtud pokračujeme vlevo po zelené značce a cyklotrase k Helenčině studánce. Studánky jsou pojmenovány podle hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. U Helenčiny studánky si můžeme odpočinout v příjemném stínu a zahnat žízeň dobrou pramenitou vodou. Po osvěžení sjedeme po červené značce kamenitou cestou k Podkomorské myslivně. Variantou je pokračovat po zelené k rozcestí Stinská (nebo souběžně po cyklotrase) a odtud po žluté značce.
Oblast kolem Podkomorské myslivny se nazývá Pohádka máje. Před hájenkou je umístěna socha Helenky.
Po červené značce dojedeme do Ostrovačic. Pěkně upravené obci dominuje Kostel Sv. Jana Křtitele a sv. Václava, hned vedle je budova obecního úřadu a z boku se vchází do památníku Pohádky máje (byl sem přemístěn z Podkomorské myslivny). Na budově školy je reliéf připomínající slavného spisovatele.
Po prohlídce pokračujeme po silnici, mineme odbočku do Říčan, podjedeme dálnici a kolem odbočky na Veverské Knínice (vlevo) se dostaneme k Vápenici, kde je možnost občerstvení. Na křižovatce v Novém Dvoře se narazíme na cyklotrasu č. 1 a můžeme jet vlevo, vystoupat k odbočce kolem kaple U Matky Boží a dostat se horní branou do hradu Veveří. Druhou možností je jet vpravo a z parkoviště pod hradem vystoupat ke spodní bráně po nově vybudované dlážděné cestě. Hrad Veveří se vypíná na skalnatém ostrohu nad hladinou přehrady. Pochází asi z 2.poloviny 13. století. V poslední době prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Prohlídka hradu a zasvěcený výklad kastelána pana Fedora je příjemným zážitkem. Využijeme novou přístupovou cestu (červená značka) a dojedeme k lávce přes Brněnskou přehradu. Ta byla vybudována v letech 1936-40 v údolí Svratky a její délka je 9,5 km. Dostaneme se na levý břeh a odtud je vhodně pokračovat asi 600 m po žluté značce na Junáckou louku, odkud je pěkný pohled na hrad. Pěšinou po louce se vrátíme na červenou a pokračujeme po upravené kamenité cestě kolem bývalého přístaviště Zouvalka až k zastávce Cyklistická, odkud již je cesta asfaltovaná. Lesem a kolem pláží dojedeme přes hráz k výchozímu místu na parkoviště.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Chutnalo mi v občerstvení na Vápenici (Ranč Dallas) a většinou nevynechám posezení u Hříbku s krásným výhledem na přehradu. Možností je ale po trase více.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se mi v upravených Ostrovačicích, velký pokrok je vidět na hradě Veveří a v jeho okolí, lepší se vybavenost na březích přehrady. Dobrý dojem kazí pohled do „sytě zelené“ vody.
Ostatní informace
Oblast se nachází na mapě KČT č. 85 Okolí Brna Svratecko. Mnoho Aktuálních informací poskytuje www.prygl.net.